10 چهره تاریخی که شاید وجود خارجی نداشته اند

خبرنگاران - ترجمه از حسین علی پناهی: تاریخ پدیده ای است که بسیاری آن را آینه تمام نمای آینده می دانند، رویداد هایی که باید به مثابه درسی با ارزش به آن ها نگاه نموده و از آن ها درس گرفت. با وجود اینکه تاریخ می تواند یک کلاس درس تجربی بسیار ارزشمند باشد، اما بدون شک و بر اساس گفته مشهور تاریخ را فاتحان می نویسند تاریخ نیز دچار تحریف می گردد.

10 چهره تاریخی که شاید وجود خارجی نداشته اند

دلایل زیادی برای دستکاری تاریخ و تغییر جزییات و حتی کلیات یک اتفاق تاریخی وجود دارد که از آن جمله می توان به دلایل دینی و سیاسی اشاره نمود. همه ما با چیز هایی روبرو شده ایم که جزئی از تاریخ خودمان یا مناطق دیگر برشمرده می شوند، اما شاید چندان هم منطقی نباشند.

اما گاهی تاریخ و تاریخ سازان (نه تاریخ نویسان) پا را از تحریف جزییات و کلیات فراتر گذاشته و شخصیت هایی خلق می نمایند که شاید اصلاً وجود خارجی نداشته اند. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با بعضی از شخصیت های مهم تاریخی آشنا کنیم که وجود آن ها به چالش کشیده شده یا دستکم شبهه هایی در خصوص واقعی بودن آن ها وجود دارد.

1- شاه آرتور

بهترین مکان برای احساسات شادی بی سرانجام قلمرو کاملو (Camelot) به حاکمیت شاه آرتور است که به توصیه مرلین جادوگر گوش داده و رهبری شوالیه های میز گرد (Round Table) را پذیرفت. اما مشکل این است که بعضی او را شخصیتی ساختگی می دانند: این روایت در داستان هایی متعلق به قرن هشتم میلادی شکل گرفته و الهام بخش شعر حماسی آلفرد تنیسون شد. اما کارشناسان در این نکته شک دارند که این آثار بر اساس یک شخصیت واقعی نوشته شده و احتمال می رود که جزئی از ادبیات فولکلور آن عصر باشد. شخصیت افسانه ای شاه آرتور شاید بر اساس یک جنگجوی واقعی باشد که ارتش بریتانیا را در قرن پنجم یا ششم رهبری می نموده است. اگر چه او الهام بخش نوشته های تاریخی متعددی بوده، اما کسی نمی تواند با قاطعیت بگوید که آن ها در خصوص شخصیت آرتور افسانه ای یا آرتور واقعی بوده اند.

2- فیثاغورث

بعید می دانم قضیه فیثاغورث را نشنیده باشید که یکی از مبحث های عمده هندسه، ریاضیات و مثلثات است. اما شاید این فیلسوف و ریاضیدان مشهور یونان باستان اولین کسی نباشد که به این معادله دست پیدا نموده و پیش از او مصریان آن را ابداع نموده باشند. اگر شخصیت فیثاغورث وجود خارجی داشته باشد هیچ سند مکتوبی وجود ندارد که توسط او نوشته شده و در آن به این قضیه هندسی اشاره شده باشد. تنها می توان فرض را بر این گذاشت که این مبحث بسیار مهم ریاضیات توسط شاگردان او نوشته شده و به دست آیندگان رسیده است.

3- رابین هود

رابین هود را همه می شناسند، مرد زیرکی که از ثروتمندان می دزدید و به فقرا می داد، اما شاید این شخصیت دوست داشتنی تاریخی تنها یک قهرمان داستانی و نه دنیای واقعی بوده باشد. محققان تاریخ قرون وسطی با آنالیز آثار و اسناد بجای مانده از آن دوران توانسته اند اسناد مربوط به یک شخص خلافکار به نام رابهود و رابون هود را پیدا نمایند، اما هیچ اطلاعات کافی از مکان این شخصیت ها و چگونگی شکل دریافت این نام ها وجود ندارد. چیزی که این محققان می دانند این است که داستان ها در خصوص یاغیانی که سیستم سیاسی موجود را به چالش می کشند همیشه در طول تاریخ محبوبیت داشته است.

4- سان تزو

سان تزو نویسنده کتاب راهنمای پرفروش هنر جنگ (The Art of War) است. گمان می رود که این اثر مهم تاریخی در قرن چهارم یا پنجم میلادی نوشته شده باشد، اما هیچ کس تاریخ دقیق نوشته شدن این کتاب را نمی داند. اما قدمت طولانی این کتاب باعث نشده که ژنرال ها و مدیر عامل های دوران معاصر از آن برای کسب هدایت و مشاوره استفاده نکند.

هیچ کس مطمئن نیست که این ژنرال چینی متفکر وجود خارجی داشته یا خیر یا اینکه این کتاب کلاسیک در موضوع هنر جنگ توسط یک فرد چینی نوشته شده باشد. بعضی بر این باورند که این کتاب در طول قرن ها توسط افراد زیادی جمع آوری شده و سپس به یک نویسنده نسبت داده شده است.

5- هومر

هومر، شاعر مشهور، که گفته می شود نویسنده شاهکار های ادبی باستانی ادیسه و ایلیاد بوده است به باور بعضی محققان شاید اصلاً وجود خارجی نداشته است. آن ها بر این باورند که هومر تنها به خاطر احتیاج داشتن به یک نویسنده برای این آثار افسانه ای یونانی خلق شده است. این آثار احتمالاً بسیار پیش تر از آنچه که تاکنون تصور می شد نوشته شده و توسط نویسندگان بسیاری در طول تاریخ و به شکل شفاهی تدوین شده باشند.

6- مولان

مولان یک جنگجوی مشهور چینی است که کمپانی دیزنی انیمیشنی محبوب بر اساس آن ساخت. این زن جوان حیرت انگیز شخصیتی در یک داستان فولکور چینی است که قدمت آن به قرن پنجم میلادی باز می شود. نسخه ها و روایات متفاوتی از دختری چینی وجود دارد که به خاطر پیر بودن پدرش جای او را به عنوان یک جنگجو می گیرد. او همیشه هویت خود را مخفی ساخته و ارتشی را در راستا پیروزی رهبری می نماید. با این وجود محققان می گویند که هیچ سندی دال بر واقعی بودن این شخصیت چینی وجود ندارد.

7- ویلیام تل

ویلیام تل یک کماندار مشهور سوییسی است که به خواست یک حاکم ستمگر مجبور شد به سمت سیبی که روی سر پسر خودش گذاشته شده بود تیراندازی کند. تیر پرتاب شده توسط تل به هدف خورد و سوییسی ها به این عمل قهرمانانه به عنوان شروع جنبش سوییسی ها برای تبدیل شدن به یک ملت مستقل توجه می نمایند. اگر چه گمان می رود که این واقعه در سال 1307 میلادی صورت پذیرفته باشد، اما محققان هنوز مدرکی دال بر این که داستان ویلیام تل چیزی بیشتر از یک داستان ساختگی الهام بخش بوده است پیدا ننموده اند.

8- بتی کراکر

امروزه بتی کراکر را الهه آشپزخانه های کلاسیک می دانند که هر چیزی را در خصوص آشپزی می دانست، اما متاسفانه بتی کراکر یک شخصیت واقعی نیست. کمپانی که بعد ها General Mills نامیده شد این شخصیت را برای پاسخی به سوالات مشتریان خود خلق کرد. واژه کراکر از اسم مدیرعامل کمپانی و بتی نیز تنها به این خاطر که یک اسم بامسما و محبت آمیز شناخته می شد انتخاب شد. خیلی زود این شخصیت به یک کارشناس قابل اعتماد و دوست داشتنی در زمینه پخت غذا و دستورالعمل های آشپزی تبدیل شد.

9- جان هنری

جان هنری، همان ریل ساز ابرانسانی مشهور بیش از حد خوب به نظر می رسد به همین دلیل نمی توان او را واقعی دانست. افسانه های جان هنری بعد از سرانجام جنگ های داخلی ایالات متحده و زمانی که خطوط راه آهن ساخته شده و آمریکا می خواست به قدرت اصلی دنیا در عرصه صنعت تبدیل شود شکل گرفت. گفته می شود که هنری یک برده سابق بود که یک قطار بخار را به مشاخصه فرا خواند و برنده شد، اما مدت کوتاهی بعد از سرانجام مشاخصه جان سپرد.

این داستان شهامت و مصمم بودن را به نمایش می گذارد، اما پیدا کردن اسنادی که نشان دهند شخصیت جان هنری واقعی بوده بسیار سخت است. به نظر می رسد که شخصیت او ترکیبی از داستان های مختلف در خصوص شخصیت های متعددی باشد که بی باکی و مصمم بودن از خصوصیات شاخص آن ها بوده و آمریکایی ها می خواسته اند آن ها را الهام بخش حرکات خود سازند.

10- عمو سم

عمو سم یک شخصیتی با کلاهی بلند، با لباس هایی به طرح پرچم ایالات متحده و با مو های خاکستری است که به شما اشاره می نماید و می گوید شما را می خواهم و معمولاً روی پوستر های جذب سرباز داوطلب به کار گرفته می شد. این شخصیت بر اساس یک شخص واقعی شکل گرفته است: یک تاجر که تجهیزات ارتش را تامین نموده و با لقب عموم سم شناخته می شد. سربازان آمریکایی در دوره جنگ 1812 به شوخی می گفتند که غذاهایشان از طرف عمو سم آمده اند، اما منظور آن ها آن تاجر نبود و منظورشان بیشتر ارتش کشور بود. استفاده از این لقب به خصوص در روزنامه ها عمومیت یافت و عمو سم در جنگ دنیای اول به یک شخصیت عمومی شناخته شده تبدیل شد.

منبع: rd

منبع: برترین ها

به "10 چهره تاریخی که شاید وجود خارجی نداشته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 چهره تاریخی که شاید وجود خارجی نداشته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید