ورود کاتالیست های نانویی ایرانی به صنعت در حضور رقبای خارجی

به گزارش وبلاگ 1 کد به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک شرکت ایرانی پیروز به تامین بخشی از کاتالیست مورد نیاز در صنایع داخلی شده است. این شرکت با وجود رقبای خارجی که در شرایط تحریم نیز محصولات خود را در بازار ایران به فروش می رساند، توانسته است کاتالیست های نانویی خود را به صنایع داخل کشور عرضه کند.

ورود کاتالیست های نانویی ایرانی به صنعت در حضور رقبای خارجی

این شرکت به عنوان یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان نانوکاتالیست ، پیروز به تامین بخشی از نیاز کشور به کاتالیست های مورد استفاده در صنایع مختلف شده است.

امیر هومن کریمی وثیق، مدیرعامل این شرکت گفت: شرکت های بزرگ و قدرتمند خارجی در حوزه کاتالیست از دیرباز در ایران حضور داشته و ایران را بخشی از بازار خود می دانند بنابراین فعالیت در این حوزه برای شرکت های ایرانی سخت بوده است.

وی تولید نانوکاتالیست ایرانی را در حضور این شرکت ها کاری بسیار بزرگ عنوان می کند و بخشی از این پیروزیت را مرهون حضور نیروی انسانی کارآمد در این شرکت می داند.

کریمی اضافه کرد: ما بزرگ ترین مرکز تحقیقات کاتالیست خاورمیانه را در بخش خصوصی داریم و 20 نفر از دانشمندان درجه یک کشور اینجا کار می کنند و خوب است بدانید که مدیر تحقیقات ما جزو یک درصد دانشمندان برتر جهان است.

وی درباره استفاده از فناوری نانو در این کاتالیست ها می گوید: اگر ساختار کاتالیست نانویی نباشد، شما نمی توانید کارایی آن را بالا ببرید؛ یعنی هرچه به ابعاد نانو نزدیک تر باشد و هرچه این پایه ریزدانه تر باشد، شما می توانید با شرایط منسجم تر و کم هزینه تری کار کنید. در واقع هیچ یک از کالاهای ما و حتی مواد تشکیل دهنده آن ها بالای 100نانومتر نیست.

کریمی وثیق درباره بازار و پتانسیل های نانوکاتالیست در کشور گفت: حدود 90 نوع کاتالیست در صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و فولاد وجود دارد و این در حالی است که شاید از نظر تنوع، 35 عدد کاتالیست داریم و چون بعضی از این ها خود چند مدل دارند، از لحاظ تعداد، ما 20 نوع کاتالیست داریم که این میزان تا 90 نوع هنوز خیلی فاصله دارد. بنابراین فرصت های زیادی برای توسعه فناوری در بخش نانوکاتالیست در کشور وجود دارد. یک سری هم مثل کاتالیست های پلیمری، بر زمین مانده است و هنوز هیچ کسی انجام نداده و حتی ادعای توان انجام آن را هم نکرده است؛ به همین دلیل ما هنوز در کشور خیلی جای کار داریم.

وی ادامه داد: کل نیاز کاتالیست در کشور ما حدوداً سالی 500 میلیون دلار است که حدود سالی 50 میلیون دلار آن در اختیار شرکت ما است و اگر چند شرکتی هم که از ما جدا شده اند و بعضی از شرکت های دیگر که دارند از چین وارد می کنند را با هم جمع کنیم، فکر نکنم که مجموع همه ما به 120 میلیون دلار در سال برسیم و بقیه نیاز بازار وارداتی است و این یعنی هنوز خیلی جای کار داریم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ورود کاتالیست های نانویی ایرانی به صنعت در حضور رقبای خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود کاتالیست های نانویی ایرانی به صنعت در حضور رقبای خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید