عراق بعد از داعش؛ شهرها ویران و مردم آواره

به گزارش وبلاگ 1 کد، آواراگان جنگ داعش به شهرهای ویران خود باز می گردند و هیچ امکاناتی برای زندگی ندارند. مردم در این مناطق با خشم و شک به هم می نگرند.

عراق بعد از داعش؛ شهرها ویران و مردم آواره

جنگ داعش و دولت عراق در سال های گذشته بیش از 100 هزار نفر مردم در شمال این کشور را آواره و راهی اردوگاه های مختلف در مناطق دیگر کرد. اینک دولت عراق میخواهد تمامی کمپ های آوارگان این کشور را بسته و مردم را به شهرهای اصلی شان بازگرداند. شهرهایی که تقریبا ویران و نوعی ناامن هستند.

رویترز در گزارشی به شرایط آوارگانی پرداخته که اینک مجبور ترک اردوگاه و بازگشت به شهرهای خود هستند.

به گزارش وبلاگ 1 کد، مقامات عراق در ماه گذشته به آوارگان جنگ دولت و نیروهای داعش 48 ساعت وقت دادند تا کوله بار خود را بسته و اردوگاه Al-Ishaki را ترک نمایند. آنها هشدار دادند که این اردوگاه به زودی بسته خواهد شد.

طعمه العویسی یک آواره ازجنگ دولت عراق و داعش در حالی که پسر 3 ماهه اش را در آغوش دارد، در کنار چادر محل زندگی اش در شهر بلد عراق ایستاده است/ عکس: رویترز

پس از اتمام مهلت مقرر، وانت ها و کامیون ها وارد اردوگاه آوارگان جنگ عراق و داعش شدند تا 200 نفر را به شهرهایشان بازگردانند.

طعمه العویسی و تعداد دیگری از آوارگان این جنگ برای سال ها در اردوگاه Al-Ishaki زندگی نموده اند. آنها می گویند که قصد ترک این اردوگاه را نداشتند اما مجبور به انجام این کار شدند.

آینده نامشخصی در انتظار آنهاست. شهرهای ویران و فاقد خدمات در محاصره نیروهای مبارز غیررسمی است که منتظر بازگشت بازماندگان داعش هستند. آنها به افراد بازمانده از حکومت داعش با شک و ظن مینگرند.

صدها هزار نفر در 6 سال گذشته و پس از درگیری های شمال عراق خانه های خود را ترک کردند. داعش در سال 2014 مناطق وسیعی از شمال عراق را تصرف کرد و حکومت خود را در آن تشکیل داد.

رویترز نوشت: نیروهای دولت عراق در سال 2017 و با حمایت نیروهای هوایی ایالات متحد به حاکمیت گروه تندروی داعش سرانجام دادند.

شهرهای عظیم، کوچک و روستاها از جمله موصل به عنوان پایتخت خلافت خودخوانده داعش در این جنگ ویران شدند.

العویسی در بیرون از ایستگاه متروک راه آهن شهر بلد در 90 کیلومتری شمال بغداد چمباتمه زده است. خانه او چند کیلومتر دورتر است اما او جرات مذاکره با ایست های بازرسی گروه های مبارز غیررسمی برای رفتن به خانه اش را ندارد.

طعمه العویسی عراقی در کنار همسر و کودک سه ماهاش در کنار چادر کمپ غیررسمی خود در شهر بلد ایستاده اند/ عکس: رویترز

مصطفی الکاظمی نخست وزیر کنونی عراق می گوید که دولتش در تعقیب عاملین قتل و ربودن 8 مرد محلی در این مناطق است. او در این باره گفت که عراق باید از رجحان جویی فرقه ای جلوگیری کند.

اما دولت او مصمم است تا اردوگاه آوارگان جنگ دولت عراق و داعش در سراسر این کشور را تعطیل کند. گروه های حقوق بشری می گویند این اقدام می تواند باعث بی خانمان شدن 100 هزار نفر گردد و آنها را بدون یاری و بی پناه بگذارد.

وزارت مهاجرت می گوید که بستن این کمپ ها بخشی از برنامه بازگشت امن و داوطلبانه است اما منتقدان می گویند که این طرح کاملا ناهماهنگ و ناپخته است. آنها بر این باورند که بسیاری از مناطق که قبلا در تصرف حکومت داعش قرار داشته ویران شده و اینک در اختیار کسانی است که رفتار خصمانه با بازگشته گان به این مناطق دارند.

براساس گزارش آژانس مهاجرت سازمان ملل، اویسی یکی از 23 هزار نفری است که از اواسط ماه اکتبر از اردوگاه های رسمی با امکانات اولیه به اردوگاه های غیررسمی منتقل شده است. اردوگاههای غیررسمی چادرها و مناطقی است که خود آوارگان جنگ پس از بازگشت به شهر و دیار خود در کنار هم برپا نموده و در آن زندگس می نمایند.

لهیب هیگل تحلیلگر ارشد گروه بحران بین الملل در این باره گفت که دولت برای مراقبت از این افراد روی نهادهای دیگری حساب نموده بود و منظور من در اینجا جامعه بین الملل است.

یک زن آواره عراقی و فرزندش در مقابل کمپ غیررسمی آوارگان در شهر بلد عراق نشسته اند/ عکس: رویترز

ایوان فائق جابرو وزیر مهاجرت عراق بازگشت اجباری از اردوگاه ها را تکذیب نموده است. وی بیان کرد به افرادی که به شهرهای خود باز می گردند، یاری شده است.

اما بیش از ده ها آواره در مناطق شمالی عراق مانند بلد، موصل، قیاره و خزر به رویترز بیان کردند که به هیچ شکل مورد حمایت دولت قرار نگرفته اند.

پس از آنکه کامیون ها و وانت ها اویسی و 40 خانوار را در شهر بلد پیاده کردند، اویسی در این باره گفت: هیچ چیز در شهر وجود نداشت. زمین با بولدوزر صاف نشده بود. آب و برقی وجود نداشت و آوار همچنان باقی بود.

7 نفر از مردم این منطقه در مصاحبه گفتند که خانواده ها چادرهای خود را در این مناطق برپا نموده و اردوگاه خود را تشکیل داده اند.

گروه های امداد بین الملل بعدها به این منطقه رسیدند و برای آوارگان آب و غذا تهیه کردند. حدود دو هفته هیچ سرویس بهداشتی در این منطقه وجود نداشت. زنان برای توالت از تاریکی شب برای داشتن حریم خصوصی بیشتر استفاده می کردند.

مادران از سرمای زیاد و بیمار شدن فرزندانشان شکایت دارند. برق هم برای روشن کردن وسایل گرمایشی در این منطقه وجود ندارد.

منبع: عصر ایران

به "عراق بعد از داعش؛ شهرها ویران و مردم آواره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق بعد از داعش؛ شهرها ویران و مردم آواره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید