7 روش سریع و ساده برای تمیز کردن سینی و طبقه های فر

به گزارش وبلاگ 1 کد، برای همه ما پیش آمده است که برای تمیز کردن سینی فر یا اجاق گاز، زحمت زیادی کشیده ایم اما در خاتمه به آن میزان از تمیزی و درخشندگی که مد نظرمان بوده، نرسیده ایم. همواره در گوشه و کنار فر، ذراتی از چربی یا جرم باقی مانده و به مرور زمان قدیمی شده اند، تا جایی که گاهی ممکن است فکر کنیم دیگر قابل پاک شدن نیستند. ما در این مطلب قرار است روشهایی برای تمیز کردن سینی و طبقه های فر را به شما آموزش دهیم که فر و یا حتی اجاق گاز شما را به راحتی و بدون خستگی تمیز و درخشان می نمایند. بعد از خواندن این مطلب دیگر نیازی نیست که مدت زمان زیادی را برای این کار صرف کنید و به جای آن می توانید از بودن در کنار خانواده یا دوستان تان لذت ببرید. پس اگر برای تمیز کردن سینی فر آماده هستید با ما همراه باشید.

7 روش سریع و ساده برای تمیز کردن سینی و طبقه های فر

روش های تمیز کردن سینی و طبقه های فر

تقریبا تمام موادی که در ادامه برای تمیز کردن سینی و طبقه های فر به شما معرفی می کنیم، در خانه شما پیدا می شوند. هرکدام از این روش های آسان، تاثیر سریع و فوق العاده ای دارند. یکی را انتخاب کنید و دست به کار شوید.

1. سرکه و جوش شیرین

یکی از بهترین روش ها برای تمیز کردن سینی و طبقه های فر استفاده از ترکیب سرکه و جوش شیرین است. با ترکیب این دو ماده به مخلوطی شیمیایی می رسید که به سادگی برای تمیز کردن سینی فر یا هر چیز دیگری در منزل قابل استفاده است. جوش شیرین پودری است که معمولا از آن برای تمیز کردن هر وسیله ای در منزل استفاده می کنیم. ترکیب آن با سرکه به شما این امکان را می دهد که جرم های قدیمی و چربی ها را به راحتی پاک کنید. پس از استفاده از این مخلوط بر روی سینی و طیقه های فر، قدرت پاک کنندگی شگفت انگیز آن را خواهید دید. برای تهیه این ترکیب به نسبت زیر مواد را با هم مخلوط کنید:

 • 10 قاشق غذاخوری جوش شیرین
 • 3 قاشق غذاخوری سرکه
 • 4 قاشق غذاخوری آب داغ

آب داغ را در کاسه ای بریزید و مواد را به آن اضافه نموده، هم بزنید تا با هم مخلوط شوند. اول جوش شیرین را در آب بریزید و آن را حل کنید سپس کم کم سرکه را اضافه کنید تا بیش از حد کف نکند. این مخلوط باید به صورت خامه ای باشد؛ اگر در سرانجام قوام کافی را نداشت، کمی جوش شیرین به آن اضافه کنید. حالا خمیر به دست آمده را روی سینی فر یا هر قسمت دیگری که زیر لایه ای ضخیم از چربی است و احتیاج به تمیز شدن دارد بمالید؛ چند ساعت به آن موقع دهید و سپس با اسفنج و آب محل مورد نظر را تمیز کنید.

 • 11 روش استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن خانه

2. آب گرم

این روش شاید به ظاهر ساده باشد، اما یکی از عالی ترین روش ها برای تمیز کردن سینی فر است. روش کار به این شکل است:

 • سینی و طبقه ها را از فر خارج نموده و با یک پارچه یا کاغذ، چربی اضافی را از روی آن پاک کنید.
 • یک ظرف عظیم یا وان حمام را پر از آب گرم نموده و کمی مواد شوینده نیز به آن اضافه کنید.
 • سینی و طبقه های فر را در این محلول قرار داده و اجازه دهید یکی دو ساعت خیس بخورد.
 • حالا با یک اسفنج یا پارچه مناسب، آن ها را بشویید.
 • از قلم نیاندازید که قبل از قرار دادن سینی در فر حتما آن را خشک کنید.

3. تمیز کردن سینی فر شیشه ای

سینی های فر که از جنس شیشه ساخته شده اند معمولا سخت تر از سینی های فلزی تمیز می شوند. این موضوع در خصوص گازهایی که سینی شیشه ای دارند نیز صادق است. معمولا چربی ها روی سطوح شیشه ای به سختی می سوزند؛ همین موضوع تمیز کردن آن ها را سخت می نماید. اگر برای تمیز کردن سطوحی با این جنس مراحل زیر را قدم به قدم انجام دهید، در سرانجام هیچ اثری از چربی باقی نخواهد ماند:

 • با آب و صابون و جوش شیرین یک مخلوط خمیری تهیه کنید و یک مسواک قدیمی را در آن خیس کنید.
 • با مسواک آغشته به این خمیر، تمام قسمت های چرب و کثیف را به آرامی بسابید. بهتر است حرکت مسواک به شکل دورانی باشد.
 • حالا خمیر جوش شیرینی را که تهیه نموده اید، روی تمام سطح سینی قرار داده و 30 دقیقه به آن موقع دهید.
 • با یک تکه فویل آلومینیوم، سطح سینی را پاک کنید. ورق فویل نقش یک لایه بردار را بازی نموده و تمام ذرات چربی و آلودگی ها را از سطح سینی پاک می نماید.
 • در سرانجام سینی را با آب گرم بشویید و پس از خشک شدن در فر قرار دهید.

4. لیمو

لیمو خاصیت اسیدی و ضدعفونی کننده داشته و تمام بوهای اطراف خود را نیز خنثی می نماید؛ به همین دلیل برای تمیز کردن سطوح و وسایل بسیار از آن استفاده می گردد. شما می توانید با یاری لیمو علاوه بر تمیز کردن سینی فر و اجاق گاز، بوی ناشی از پختن غذا یا سوختن روغن در آن را نیز از بین ببرید. برای تمیز کردن با لیمو به روش زیر عمل کنید:

 • همانطور که سینی در فر واقع شده است داخل آن را پر از آب کنید. سپس یک لیمو را با پوست آن خرد نموده و در سینی قرار دهید.
 • فر را روشن کنید و اجازه دهید 20 تا 30 دقیقه روشن بماند تا لیمو تاثیر خود را بگذارد.
 • حالا سینی را از فر خارج نموده و با آب بشویید. هم سینی فر تمیز شده و هم داخل فر عطر و بوی خوبی دارد.

5. سرکه

سرکه یک ماده ضدعفونی کننده قدرتمند است که بیشترین مصرف را در امور پاکیزگی منزل دارد. قدرت این مایع به حدی است که به راحتی سطوح چرب را تمیز و درخشنده می نماید. برای تمیز کردن سینی و طبقه های فر به یاری سرکه، به شکل زیر عمل کنید:

 • در یک بطری تمیز به نسبت 1 به 3 آب و سرکه را مخلوط کنید. (3 پیمانه آب و یک پیمانه سرکه)
 • محلول را به دیواره های فر و سینی ها بپاشید و اجازه دهید چند دقیقه در همین حالت بمانند.
 • حالا با یک اسفنج آن ها را پاک کنید. به همین راحتی تمام فر شما تمیز شد!

6. کاغذ آلومینیوم

یکی از کارآمدترین روش های تمیز نگه داشتن سینی فر، پوشاندن آن با فویل آلومینیوم است. شما می توانید به راحتی پس از کثیف شدن، ورق آلومینیوم را خارج نموده و با یک ورق جدید آن را بپوشانید. البته از قلم نیاندازید که آلومینیوم روی طعم بعضی از مواد غذایی مثل گوجه فرنگی کمی تاثیر می گذارد و ممکن است آن را تغییر دهد. این روش برای پخت غذاهایی که چربی زیادی از خود پس می دهند، بسیار مناسب است. مثلا اگر همواره ماهی را در فر می پزید، می توانید این بار از این روش بهره ببرید تا ببینید چقدر راحت سینی فر شما از آلودگی در امان باقی می ماند.

 • 6 قسمت از خانه که تمیز کردن آن ها همواره فراموش می گردد!

7. پراکسید هیدروژن و بی کربنات

پراکسید هیدروژن، یا آب اکسیژنه، یک ماده ضدعفونی کننده بسیار قدرتمند است که با استفاده از آن می توانید فر و اجاق گاز پاکیزه و درخشانی داشته باشید. برای تمیز کردن سینی فر و اجاق گاز به یاری این ماده به روش زیر عمل کنید:

 • روی سینی و طبقه های فر یا صفحه اجاق گاز، یک لایه جوش شیرین بپاشید.
 • حالا روی آن یک پراکسید هیدروژن اضافه کنید.
 • مجددا روی مواد یک لایه جوش شیرین بریزید.
 • پس از گذشت 2 ساعت با یک برس نرم یا یک اسفنج، آغاز به مالیدن مواد روی سطح و با حرکت دورانی کنید.
 • در آخر سینی و طبقه های فر را با آب و مواد شوینده بشویید و قبل از استفاده آن را کاملا خشک کنید.

دیدید که با موادی که تقریبا تمام آن ها در منزل وجود دارد، می توانید فر و اجاق گاز را خیلی راحت تمیز کنید و دیگر مثل قبل سختی نکشید. این روش ها علاوه بر ساده و کاربردی بودن شان، با طبیعت نیز سازگارند و به محیط زیست آسیبی نمی زنند. پس اگر از دوست داران محیط زیست هستید حتما آن ها را امتحان کنید.

منبع: SteptoHealth

منبع: دیجیکالا مگ

به "7 روش سریع و ساده برای تمیز کردن سینی و طبقه های فر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 روش سریع و ساده برای تمیز کردن سینی و طبقه های فر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید