20 توصیه مهم برای آنهایی که هیچهایک می نمایند

به گزارش وبلاگ 1 کد، نکات هیچهایک

یکی از جذاب ترین و بحث برانگیزترین شیوه های سفر رفتن، هیچهایکری است. هیچهایک به نوعی از سفرها گفته می گردد که مسافر آن برای رفت و آمد و رسیدن به مقصد خود از ماشین های بین راهی و البته به صورت رایگان استفاده می نماید. به مسافری هم که اینگونه سفر می رود، هیچهایکر گفته می گردد. امروزه با گسترش صنعت گردشگری و آشنایی بیشتر مردم با سفرهای هیچهایکی، به تعداد افرادی که این چنین سفر می نمایند، افزوده شده است اما شاید بسیاری از آن ها از نکات هیچهایک آگاه نباشند. دنیا پر از دیدنی های فراوان است و اگر بخواهید همه آن ها را ببینید، باید یا بسیار ثروتمند باشید یا اینکه از هزینه های سفر خود بکاهید. یک هیچهایکر با انتخاب این چنین سفرهایی، حداقل از هزینه های حمل و نقل سفر خود می کاهد. در مجله گردشگری خبرنگاران می توانید 20 توصیه و نکات هیچهایک را بخوانید.

20 توصیه مهم برای آنهایی که هیچهایک می نمایند

1- احساس هایی که در هیچهایک تجربه خواهید کرد

هنگامی که به عنوان یک هیچهایکر سفر خود را آغاز می کنید، مطمئن باشید که با احساس های بسیاری روبرو خواهید شد. ممکن است در زمان هایی که برای ساعت های طولانی منتظر ماشینی ایستاده اید تا شما را سوار نموده و به مقصد برساند، از هیچهایک خسته یا متنفر شوید. همچنین یادتان باشد که هنگامی که سوار ماشینی برای سواری شدید، از این احساس ناراحتی خلاص شده و احساس خوبی پیدا خواهید نمود. با تجربه احساس های گوناگون انسانی در این نوع سفرها و در درون خود، می توانید بیشتر از پیش با روحیات خود آشنا شده و شخصیتی بسیار قوی پیدا نمایید.

2- بالا بردن تجربیات برای صحبت با افراد

از نکات هیچهایک می تواند یافتن تجربه در زمینه ارتباط با مردم باشد. اینکه شخص مورد نظر خود را بشناسید و در برخی از مکان ها سکوت کنید یا اینکه در مناطق روستایی با مردمی صمیم این مناطق آغاز به صحبت نمایید، از تجربیاتی هستند که کم کم و به مرور و با سفرهای بیشتر خواهید آموخت.

3- گاهی مجبور به هیچهایک خواهید شد

اگر عاشق سفر هستید و بسیار سفر می کنید، باید خود را با موقعیت های مختلفی که در هنگام سفر می تواند رخ دهد، وقف دهید. حتی اگر عادت به هیچهایک ندارید و تا به امروز این نوع سفر را انجام نداده اید، باز ممکن است که در مناطق دورافتاده مجبور به هیچهایک شوید. تنها تصور کنید که به مناطق روستایی در کشورهای آسیای جنوب شرقی رفته اید. پس از بازدید از این مناطق منتظر اتوبوس می شوید اما هیچ اتوبوسی در کار نیست. همچنین آگاه می شوید که تا روز بعد هیچ اتوبوسی نخواهد آمد و شما بایستی برای اقامت شبانگاهی خود را به مکان دیگری برسانید. در این شرایط شاید تنها راه قدم گذاشتن در جاده برگشت و هیچهایک کردن است. شاید یکی از اهالی روستا در هنگام برگشت شما را سوار نماید.

4- آشنایی با قوانین منطقه ای که درون آن هستید

یکی از نکات هیچهایک توجه به ایمنی در سفر است. قبل از اینکه به سراغ هیچهایک در منطقه ای بروید، مطمئن شوید که هیچهایک در آن منطقه غیرقانونی و خطرناک نباشد. می توانید در این رابطه از مردم محلی سوال بپرسید یا موقعیت ها را بسنجید. هیچهایک در همه کشورها قانونی نیست. اگر در کشوری که هیچهایک را غیرقانونی می دانند، اینگونه سفر کنید ممکن است که با مشکل روبرو شوید. پلیس ها می توانند جلوی شما را گرفته و در خصوص این موضوع شما را سوال جواب نمایند.

5- برای هیچهایکری همراه داشته باشید

شاید این موضوع برای افرادی که آزادی و انعطاف بیشتری در سفرهایشان می خواهند، صدق نکند اما بیشتر در نکات هیچهایک توصیه می کنیم که به تنهایی هیچهایک نکنید. اگر برای اولین بار است که می خواهید هیچهایکر شوید یا حتی می خواهید به مناطقی بروید که بیشتر برایتان ناآشناست، حتما در گروه های حداقل دو نفره هیچهایک کنید. دیدن دو هیچهایک که با یکدیگر دوست بوده و با هم سفر می نمایند، برای دیگر افراد شاید خوشایندتر از دیدن فردی است که به تنهایی هیچهایک می نماید. همچنین میزان خطر را برای این گونه افراد پایین می آورد. این در حالی است که کسانی که به تنهایی هیچهایک می نمایند، می توانند بیشتر در معرض خطر باشند. تجربیات هیچهایکرهای دیگر این گونه نشان می دهد که یک گروه نفره تشکیل شده از یک زوج راحت تر سفر می نمایند.

6- علامت درست هیچهایکری را بدانید

مطمئن شوید که علامتی که به ماشین ها برای سوار نمودن شما می دهند، علامت درستی است. بسیاری در دنیای گردشگری هیچهایکرها را با علامت اشاره آن ها (استفاده از انگشت شست دست) می شناسند. در حالی که این علامت و حرکت دست ممکن است در برخی از کشورها، به دلیل تفاوت فرهنگی معناهای دیگری پیدا کند. در نکات هیچهایک این موضوع را در نظر بگیرید.

7- مکان خوبی پیدا کنید

مکانی که برای هیچهایکری انتخاب می کنید، بسیار اهمیت دارد. ممکن است در هر نقطه ای جاده یا راستا باشد که هیچ ماشینی شما را سوار نکند. از نکات هیچهایک پیدا کردن نقطه مناسب برای سفر است. به جای اینکه در عظیمراه های شلوغی که هیچ ماشینی نمی تواند توقف داشته باشد، بایستید، به مکان هایی از جاده بروید که امکان توقف ماشین ها وجود داشته باشد. همچنین از ترافیک هایی که در مناطق خارج شهری به وجود می آیند، دوری کنید. مطمئن شوید که در مکانی بایستید که راننده ها بتوانند به خوبی شما را ببینند. همچنان باید در پیدا کردن مکان های امن نیز مهارت خود را بالا ببرید.

8- برای نوشتن تابلوی خود بیشتر فکر کنید

همواره جمله اولی که به ذهنتان می رسد را بر روی تابلویی که می خواهید به دست بگیرید، ننویسید. کمی بیشتر فکر کنید. نوشتن نام مقصد به صورت مختصر و مفید برای مکانی که می خواهید به آنجا بروید، کار هوشمندانه ای است. هر چند که یک عیب عظیم هم دارد. در این صورت بسیاری از راننده هایی که تا نیمه راه می فرایند، دیگر برای شما متوقف نخواهند شد. برای همین در خصوص مقصد خود به درستی فکر کنید و بدون هیچ گونه غلط املایی و خط خوردگی آن را بر روی تابلوی خود بنویسید.

9- لباس های تمیز و به رنگ روشن بپوشید

در سفرهای هیچهایک همواره سعی کنید که لباس های روشن بپوشید. از نکات هیچهایک می توان به راحت دیده شدن شما در جاده ها اشاره نمود. منظور این نیست که لباس هایی با رنگ هایی بپوشید که آزاردهنده چشم باشند. رنگ سفید می تواند انتخاب خوبی باشد اگر بتوانید آن را تمیز نگه دارید. این رنگ به دیگر افراد حس خوبی منتقل می نماید. همچنین سعی کنید تا تمیز به نظر برسید. هیچ راننده ای دوست ندارد پس از پیاده شدن مسافری که داشته، تمام جایگاه های ماشین خود را دوباره تمیز کند.

10- بی خیال کلاه های لبه دار شوید

سعی کنید که کلاه های لبه دار یا هر آنچه که باعث ندیده شدن صورت شما می گردد، نپوشید. از نکات هیچهایک این است که به راننده ها اجازه دهید تا کاملا چهره شما را ببینند. با راننده ها ارتباط چشمی برقرار کنید و لبخند ساده ای هم داشته باشید. به این شیوه می توانید خود را بیشتر قابل اعتماد نشان دهید. همچنین به نحوه ایستادن خود و زبان بدنتان هم دقت داشته باشید.

11- اعتماد به نفس داشته باشید

برای ایستادن کنار جاده و منتظر ماندن برای ماشینی که شما را سوار کند، لازم نیست که بدون حرکت بایستید. می توانید هنگامی که دست خود را با اعتماد به نفس بالا برده اید و درخواست می دهید، کمی انعطاف داشته باشید. لبخند بزنید. خیلی خشک و زمخت کنار جاده نایستید. باید بتوانید در کسری از ثانیه احساس خوبی به افراد دیگر منتقل کنید تا سواری رایگانی تا مقصد به دست آورید.

12- برای ماشین هایی که توقف ندارند، دست تکان دهید

لبخند بزنید و برای ماشین هایی که شما را سوار نمی نمایند، دست تکان دهید. حتی بهتر می گردد اگر از آن ها تشکر کنید و لبخند به لب داشته باشید. مخصوصا برای راننده هایی که اعلام می نمایند که نمی توانند شما را برسانند. این کارها می تواند ترسی را که پیرامون هیچهایکرها وجود دارد از بین ببرد. همچنین تصور هیچهایک را در ذهن دیگر افراد تغییر می دهد.

13- امن سفر کنید

مهم ترین نکات هیچهایک امن سفر کردن است. از اینکه ماشینی که برای شما ایستاده است را رد کنید، نترسید. یک روش این است که از راننده مقصد او را بپرسید و در نهایت بگویید که مقصد شما با آن ها متفاوت است یا اینکه بسیار ساده از آن ها تشکر کنید و از آن ها جدا شوید.

14- مشخصات ماشین را داشته باشید

اگر سوار ماشینی شدید که کم کم به شما احساس ناامنی داد یا حتی قبل از سوار شدن به ماشین ها، شماره پلاک، رنگ و نوع ماشین را بردارید و در صورت امکان برای دوست خود مسیج کنید. همواره از اینکه در کجای سفر هستید به کس دیگری اطلاع دهید.

15- در ماشین ها سعی کنید جایگاه جلو بنشینید

اگر سوار ماشینی می شوید، سعی کنید اگر می گردد روی جایگاه جلو بنشینید. همواره جایگاه جلوی ماشین هم برای شما و هم برای راننده احساس ایمنی بیشتری دارد.

16- کمی زبان یاد بگیرید

اگر در کشور دیگری زندگی می کنید، کمی زبان مردم آن کشور را بیاموزید. ارتباط کلامی با مردم محلی بسیار اهمیت دارد. همچنین سعی کنید روی تابلوی خود، مقصد خود را به خط الفبایی کشوری که در آن هستید، بنویسید. احتیاج نیست کاملا زبان آن مردم را بدانید. همین که چند جلمه و عبارت از زبان آن ها بدانید، کافی خواهد بود.

17- کمی با خود شیرینی و شکلات به همراه داشته باشید

همواره داشتن شکلات و شیرینی و تعارف آن ها به دیگر افراد، کاری بسیار خوشایند است. اگر می خواهید به افراد دیگر شیرینی تعارف کنید، این کار را پس از صمیمی شدن و ایجاد کردن حس امنیت انجام دهید. همچنین داشتن شکلات های معروفی که بسته بندی دارند، بسیار بهتر از شیرینی های دیگر است.

18- از مرزها به تنهایی عبور کنید

نقاط مرزی مکان های بسیار خوبی برای پیدا کردن یک سواری مناسب تا مقصد است. با این وجود بسیاری از راننده ها ترجیح می دهند تا به دلایل امنیتی از سوار کردن افراد غریبه در مرزها، خودداری نمایند. همچنین این موضوع برای امنیت شما هم بسیار اهمیت دارد. اگر می خواهید از نقاط مرزی عبور کنید، این کار را به تنهایی انجام دهید. پس از عبور از مرز می توانید برای رسیدن به مقصد دوباره هیچهایک خود را آغاز کنید. این موضوع را در نکات هیچهایک جدی بگیرید.

19- همواره یک نقشه عالی با خود به همراه داشته باشید

حتی اگر از گوشی خود و گوگل مپ به عنوان نقشه راه استفاده می کنید، باز با خود نقشه ای کاغذی به همراه داشته باشید. احتمال هر اتفاقی را بدهید. اگر در میان راه گوشی همراه شما به دلیل نداشتن باتری خاموش گردد، داشتن یک نقشه راه بر روی کاغذ می تواند خیال شما را آسوده نماید. در نهایت پس از رسیدن به مقصد می توانید دوباره گوشی همراه خود را شارژ کنید. داشتن وسایل کمپینگ یاری عظیمی برای شما خواهد بود.

20- همواره برنامه دومی داشته باشید

شما در این گونه سفرها باید انعطاف بیشتری از خود نشان دهید. اگر برای سفر خود، برنامه ای ریخته اید و پیروز به انجام آن نشدید، برنامه دیگری را پیش بگیرید. اگر به موقع به شهر مورد نظر خود برای اقامت در شب نرسیدید و رزرو هتل خود را از دست دادید، به سراغ برنامه دوم سفر خود بروید. اگر نتوانستید ماشینی پیدا کنید که شما را به مقصد مورد نظرتان برساند، بهتر است قبل از تاریک شدن هوا، مکانی امن برای اقامت شب خود پیدا کنید. همواره در سفرهایی با کوله پشتی و هیچهایکی سعی کنید تا کمی زودتر از هر زمان دیگر به فکر مکان کمپ شبانه خود باشید. همواره از قبل هتل خود را رزرو کنید و در صورت احتیاج شماره هتل را داشته باشید.

در آخر: روش هایی برای جدا شدن از راننده ها بدانید

هنگامی که از ماشین ها و در مقصد پیاده می شوید، می توانید با روی باز و رفتاری خوش از آن ها تشکر کنید. در این مواقع احتیاج نیست که ارتباط خود را با آن ها بیشتر نمایید. بلکه همین تشکر و شاید دادن هدیه ای مانند شیرینی و شکلات راه خوبی برای تمام شدن سواری شما باشد.

منبع: atlasandboots.com

منبع: الی گشت

به "20 توصیه مهم برای آنهایی که هیچهایک می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 توصیه مهم برای آنهایی که هیچهایک می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید