گزارش خبرنگاران، پیامدهای تبدیل شدن انتخابات استانبول به نقطه عطف

به گزارش وبلاگ 1 کد، بسیاری از مقامات برجسته و قدیمی حزب عدالت و توسعه بر این باورند که با توجه به اهمیت فوق العاده ای که به انتخابات استانبول داده شده، شکست در این دوره از انتخابات، می تواند برای حکومت اردوغان پیامدهای سنگینی به بار بیاورد.

گزارش خبرنگاران، پیامدهای تبدیل شدن انتخابات استانبول به نقطه عطف

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ 1 کد، امسال جمهوری ترکیه یکی از عجیب ترین انتخابات های چند دهه اخیر را برگزار کرد.

در این دوره از انتخابات شهرداری های ترکیه، فضایی شکل گرفت که ابهام و بلاتکلیفی در سرنوشت آرای حوزه انتخاباتی کلانشهر استانبول، به یک گره کور سیاسی و حقوقی تبدیل شد و پایان پس از چهل شبانه روز کش و قوس و چندین بار بازشماری آرای باطله و بازشماری برخی صندوق های آرای صحیح، انتخابات در کلانشهر استانبول، ابطال شد.

مخالفین اردوغان بر این باور هستند که صدور حکم نهاد عالی انتخابات دال بر ابطال انتخابات در کلان شهر استانبول، تنها و تنها بر اثر اعمال فشارهای مستقیم ریاست جمهوری و حزب عدالت و توسعه بوده است و نهاد عالی انتخابات، با این اقدام، اعتبار حقوقی و بی طرفی سیاسی خود را زیر سوال برد.

اما سران حزب حاکم بر این باور هستند که حزب جمهوری خلق و مجموعه ای از شاگردان قدیمی متنفذ فتح الله گولن، کاری کردند که با ارتکاب تخلفات گسترده، نتیجه را به نفع ائتلاف مخالفان اردوغان یعنی ائتلاف ملت تغییر دهند.

رئیس جمهور حزبی

در بسیاری از کشورهای جهان رئیس جمهور می تواند از یک حزب برخاسته و دارای تمایلات و گرایش های فکری و حزبی باشد، اما حتی در آمریکا نیز، رئیس جمهور در نظام ریاستی تمامی گرایش های حزبی خود را در نظام دولت و حکومت نیز وارد نمی کند و در مقام رهبر حزب، ظاهر نمی گردد.

همین مساله موجب آن شده که بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان سیاسی و حقوقی در ترکیه، به این اجماع نظر برسند که رئیس جمهور رجب طیب اردوغان، که همزمان رهبر حزب عدالت و توسعه نیز هست، در تمام تصمیم گیری ها و رفتارهای خود به شکل حزبی عمل می کند و این مسئله موجب آن می گردد که دو قطبی سیاسی در ترکیه روز به روز خطرناکتر گردد.

در ماجرای انتخابات شهرداری های ترکیه نیز همین موضوع به عینه مشاهده شد و در تمام کمپین های تبلیغاتی، اردوغان در شرایطی به نفع حزب و ائتلاف خود سخنرانی می کرد که مخالفین را با اتهامات سنگینی همچون تروریسم، تجزیه طلبی و خیانت متهم می کرد.

اردوغان در مواضع اخیر خود نیز نشان داد که شکست رفیق قدیمی اش بن علی ییلدرم از موسسین حزب عدالت و توسعه در کلان شهر استانبول، برای او یک شکست بسیار سنگین و سخت بوده و نمی خواهد قلعه مهم سیاسی، اجتماعی و اقتصادی استانبول را از دست دهد.

اردوغان امیدوار است که در انتخابات پیش رو، ییلدرم بتواند امام اوغلو را شکست دهد. این در حالی است که برخی از چهره های حزب عدالت و توسعه بر این باور هستند که یکی از دلایل شکست آکپارتی در استانبول، به این بازمی گردد که ییلدرم، به اندازه کافی در هماوردی با رقیب خود اکرم امام اوغلو، چابک، پویا و جذاب نبوده است و انتخاب او به عنوان نامزد شهرداری یک انتخاب غلط بوده است.

نقطه عطف

عبدالله گل رئیس جمهور سابق ترکیه و از موسسین حزب عدالت و توسعه و همچنین احمد داوود اوغلو نخست وزیر سابق ترکیه پس از اعلام حکم نهاد عالی انتخابات مبنی بر ابطال نتایج انتخاباتی استانبول، از این حکم ابراز تاسف کرده و آن را یکی از نشانه های اعمال فشار بر قضات و زیر سوال رفتن نهاد عالی انتخابات توصیف کردند.

در همین حال بلندت آرنچ از موسسین حزب عدالت و توسعه و معاون سابق اردوغان، در یک نشست افطاری و در جمع کنندگان حزب خود گفت: دیگر زمان آن سپری شده است که در مورد صحت یا عدم صحت حکم ابطال انتخابات صحبت کنیم. باید به این حکم احترام بگذاریم و در مورد چند و چون تصمیم گیری قضات نهاد عالی انتخابات بحث نکنیم.

اما می خواهم به همه کنندگان حزب خود بگویم که حالا و در این شرایط، شکست خوردن در انتخابات برای حزب ما یک نتیجه زشت و تاسف بار خواهد بود و باید همگی تلاش کنیم در این انتخابات پیروز شویم. همه ما باید از این واقعه درس عبرت بگیریم و به یاد بیاوریم که برخی از مسئولین و مدیران انتخاباتی در حوزه استانبول، به اندازه کافی تلاش نکرده و نتوانستند اعتماد مردم را به سوی خود جلب کنند. بنابراین باید این نقض ها را جبران کنیم.

اظهارات رجب طیب اردوغان و دیگر سران حزب عدالت و توسعه نشان می دهد که پیروزی در استانبول برای حزب حاکم، یک آرزو و هدف مهم است و این مسئله در معادلات و موازنات سیاسی داخلی ترکیه، عملاً به یک نقطه عطف تبدیل شده است.

حتی کار تا جایی پیش رفته که برخی از تحلیلگران ترکیه به شکل شفاف اعلام کرده اند که شکست در انتخابات استانبول برای حزب حاکم، موجب آن می گردد که انتخابات سراسری پیش از موعد، در دستور کار قرار بگیرد چرا که اگر اردوغان و یاران او یک بار دیگر در استانبول شکست بخورند، مشروعیت سیاسی و اجتماعی حزب عدالت و توسعه زیر سوال خواهد رفت.

بسیاری از مقامات برجسته و قدیمی حزب عدالت و توسعه بر این باور هستند که با توجه به اهمیت فوق العاده ای که به انتخابات استانبول داده شده، شکست در این دوره از انتخابات، می تواند برای حکومت اردوغان پیامدهای سنگینی به بار بیاورد.

برخی از مخالفین اردوغان بر این باور هستند که تصمیم گیری در مورد تکرار انتخابات در استانبول، گزینه شخص اردوغان نبوده، بلکه این یاران و حلقه نزدیک به او هستند که چنین خواسته ای را بر رئیس جمهور و نهاد عالی انتخابات، تحمیل کرده اند.

در صورتی که این ادعا صحیح باشد و با توجه به شرایط موجود یک بار دیگر نامزد ائتلاف جمهور در استانبول شکست بخورد، می توان انتظار آن را داشت که در موازات داخلی حزب عدالت و توسعه تغییراتی روی دهد و اردوغان برخی ها را از صحنه قدرت کنار بزند.

در هر صورت تبدیل اهمیت شهرداری استانبول به یک نقطه عطف سیاسی و حقوقی در ترکیه، یک خطای مهم بود. واقعیت آن است که حتی با پذیرش نتایج انتخابات پیشین و قبول شکست، حزب عدالت و توسعه می توانست در 5 سال آینده شرایط را به گونه ای مدیریت کند که مشکل خاصی پیش نیاید. چرا که اکثریت در مجلس استانی شهرداری استانبول، در اختیار حزب عدالت و توسعه بود و آنها می توانستند با مکانیسم های گروهی و حزبی، اکرم امام را به شکلی مدیریت کنند که او نتواند اهداف و آمال حزب جمهوری خلق را بر سیاست های شهرداری تحمیل کند.

اما در هر حال حزب عدالت و توسعه و نهاد عالی انتخابات به این تصمیم نهایی رسیدند و انتخابات در استانبول، یک بار دیگر در شرایطی برگزار خواهد شد که پیروزی در این دوره از انتخابات به یک نقطه عطف سیاسی تبدیل شده است و باید انتظار آن را داشت که پس از انتخابات هم، چالش و تنش سیاسی بر سر نتایج آینده بین حکومت و اپوزیسیون تا مدتها ادامه پیدا کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش خبرنگاران، پیامدهای تبدیل شدن انتخابات استانبول به نقطه عطف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش خبرنگاران، پیامدهای تبدیل شدن انتخابات استانبول به نقطه عطف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید