خاتمه مراحل مرمت و بازسازی مدرسه علمیه شریعتمدار

مدیر پایگاه شهر تاریخی سبزوار و ناظر این پروژه، گفت: اقدامات مرمت و بازسازی اثر تاریخی مدرسه شریعتمدار واقع در خیابان بیهق به انتها رسید .

خاتمه مراحل مرمت و بازسازی مدرسه علمیه شریعتمدار

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی محسن برآبادی امروز اول آذر با بیان این مطلب اضافه کرد: عملیات مرمت و بازسازی مدرسه تحت نظارت پایگاه از محل درآمدهای وقفی این اثر ارزشمند و با مساعدت پایگاه میراث فرهنگی و متولی مجموعه از ابتدای امسال شروع شده است .

او ادامه داد: اقدامات مرمتی مجموعه شامل پاکسازی اثر و حذف تمام الحاقاتی بود که در سالهای اخیر توسط ساکنین روی بنای تاریخی انجام و چهره تاریخی و اصالت آن را از بین برده بود.

برآبادی با بیان این که عناصر معماری زائد بر اساس پلان و معماری اولیه و اصیل اثر حذف شده است، ادامه داد: مرمت بدنه حیاط، بازسازی ایوانچه ها و حجرات پیرامون حیاط مرکزی ، مرمت پایه ها و تاق ها ، مرمت ستون های ایوان و مدرس اصلی مجموعه ، مرمت بدنه و تاق های راهرو ورودی صورت گرفته است.

او،گفت: حذف باغچه های موجود و بازسازی باغچه های اصلی ، جمع آوری موزائیک های کف و آجرفرش حیاط و ایوانچه های اطراف آن در کنار اقدامات حفاظتی مانند بلوکاژ کردن تمام کف های حجرات و ایوانچه ها و مدرس برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به درون شالوده اثر صورت گرفته است .

برآبادی اضافه کرد: ضمن این اقدامات بسیاری از تاقچه ها و بخاری های دیواری که زیر اندودهای متعدد بدنه مدفون شده بود احیا شد.

او ادامه داد: بعد از مرمت بدنه بیرونی مدرسه و بازسازی درب و پنجره های اتاق مدرس و درهای اصلی مدرسه این اثر تاریخی باارزش که متعلق به عهد قاجاریه بوده و به شماره 8964 در فهرست آثار ملی ثبت شده آماده اسکان طلاب علوم دینی شده است.

منبع: میراث آریا

به "خاتمه مراحل مرمت و بازسازی مدرسه علمیه شریعتمدار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمه مراحل مرمت و بازسازی مدرسه علمیه شریعتمدار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید