ویروس کرونا و ایجاد حس گناه و عذاب وجدان در بیماران!

به گزارش وبلاگ 1 کد، ویروس کرونا نه تنها بیماران را از لحاظ فیزیکی تحت تاثیر قرار می دهد بلکه حتی باعث می گردد تا این فرد از لحاظ روحی و روانی نیز به شدت ضربه بخورد و حس خوبی نسبت به خود نداشته باشد.

ویروس کرونا و ایجاد حس گناه و عذاب وجدان در بیماران!

به گزارش وبلاگ 1 کد به نقل از foxnews، ویروس کرونا باعث ایجاد حس گناه و عذاب وجدان در بسیاری از مبتلایان می گردد و آنها را به شدت تحت تاثیر منفی قرار می دهد.

تحقیقات در مرکز روان پزشکی و روان درمانی اوهایو نتایج قابل تاملی را در رابطه با شرایط روحی بیماران کرونایی ثبت نموده است و نشان می دهد دردسرهای کرونا فقط مربوط به مسائل جسمانی آن نیست. بر اساس این تحقیقات زمانی که یک فرد بیمار می گردد تمرکز خود را بر روی سلامتی مجدد می گذارد اما از آنجایی که کرونا یک بیماری مسری است فرد مبتلا ممکن است دچار احساساتی منفی مثل گناه گردد چرا که گمان می نماید احتمالا این ویروس را به افرادی که نمی شناسد انتقال داده و شاید مرگ آنها را رقم بزند. احساس گناه زمانی بیشتر می گردد که فرد مبتلا از این بترسد که شاید اطرافیان خود را نیز آلوده کند. به خصوص در رابطه با کسانی که فرد دوست دارد این احساس حتی بیشتر هم می گردد و بیشتر او را اذیت می نماید.

محققان بر این عقیده اند که ویروس کرونا مسئله ای است که نزد بسیاری از افراد دنیا بیماری توام با حس گناه را به وجود آورده که یک پدیده دنیای فراگیر است. در واقع حس گناه اکنون در تمام دنیا پراکنده شده است.

این حس گناه حتی در بین افرادی هم که مبتلا نشده اند وجود دارد. آنها حس نگرانی شدید دارند که نکند ناقل باشند و نکند این ویروس را ناخواسته بین دیگران پخش نمایند. حتی ممکن است بعضی افراد نسبت به این موضوع وسواس پیدا نمایند.

حس گناه و عذاب وجدان می تواند یکی از عوارض متعدد ویروس کرونا باشد که ربطی به شرایط جسمانی و فیزیکی ندارد اما روح و روان فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

البته محققان بر این باورند ایجاد حس گناه و عذاب وجدان در شرایط پاندمیک کنونی کرونا بسیار خوب است چرا که باعث می گردد فرد چه ناقل باشد و چه نباشد به شدت پروتکل های بهداشتی را رعایت کند تا با انتقال احتمالی آن به دیگران حس گناه و عذاب وجدانش چند برابر نگردد.

این احساسات باعث می شوند فرد ماسک بزند، فاصله اجتماعی خود را با دیگران رعایت کند، در خانه بماند و مقید به رعایت تمامی اصول بهداشتی باشد. پس حس گناه و عذاب وجدان چندان بد هم نیست.

اما در طرف دیگر ماجرا افرادی قرار دارند که واقعا بیمار بوده اند و واقعا هم ویروس را به دیگران منتقل نموده و حتی باعث مرگ دیگران شده اند. حس گناه و عذاب وجدان این افراد شاید تا سرانجام عمر همراهشان باشد. روان درمانگران می گویند این افراد باید به دقت مورد معاینه روحی قرار بگیرند تا زندگی آینده شان تحت تاثیر قرار نگیرد.

منبع: جام جم آنلاین

به "ویروس کرونا و ایجاد حس گناه و عذاب وجدان در بیماران!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا و ایجاد حس گناه و عذاب وجدان در بیماران!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید