نورشرق: باید انضباط مالی سختی بر فوتبال ما حاکم شود

به گزارش وبلاگ 1 کد، رئیس کمیته شرایط بازیکنان فدراسیون فوتبال اعتقاد دارد باید انضباط مالی سختی بر فوتبال ایران حاکم شود.

نورشرق: باید انضباط مالی سختی بر فوتبال ما حاکم شود

به گزارش گروه ورزشی وبلاگ 1 کد، جمشید نورشرق درباره اینکه مدیران فدراسیون فوتبال به ندرت مصاحبه می کنند، گفت: ساز و کاری در فدراسیون وجود دارد که طبق آن، هر کسی که می خواهد با مسئولان فدراسیون فوتبال مصاحبه کند، باید با روابط عمومی فدراسیون هماهنگ کند.

وی درباره نشست روز گذشته (یکشنبه) مدیران عامل باشگاه های بدهکار در فدراسیون فوتبال گفت: باشگاه ها شرایط مالی مناسبی ندارند و اغلب باشگاه های ما بدهی انباشته قابل توجهی دارند. باشگاه هایی که امتیاز آنها منتقل شده، بدهی های خود را تسویه نکردند و این بدهی بدون معین تکلیف، منتقل شده است. یک سال پیش که ریاست کمیته شرایط فدراسیون را بر عهده گرفتم، تمام همّ و غمّ خود را گذاشتیم که بدهی باشگاه ها را با شیب ملایمی سر و سامان دهیم.

رئیس کمیته شرایط فدراسیون که با برنامه تهران ورزشی رادیو تهران گفت وگو می کرد: با اشاره به افزایش شکایت ها شرح داد: مقدار زیادی از بدهی ها معین تکلیف شده، اما این بدهی ها رشد بیشتری نسبت به پفراینده های حل شده دارند. اگر اراده جمعی جدی بر معین تکلیف بدهی ها نباشد، با شرایط دشواری روبرو خواهیم بود. می خواهیم جهت هزینه کرد باشگاه ها را به حداقل برسانیم و تمام تلاش خود را برای پاک کردن مطالبات گذشته می کنیم.

نورشرق با اشاره به فراموشی بدهی های باشگاه توسط مدیران تازه وارد گفت: وقتی مدیران در باشگاهی منصوب می شوند، نباید بدهی ها را گردن مدیران قبلی بیندازند یا کارشان را توجیه کنند. حتماً مدیران جدید، سمت خود را با اطلاع کامل پذیرفته و راه حل هایی در ذهن دارند. اگر اولویت مسئولان بر حل مسائل مالی نباشد، شرایط نگران کننده است و فوتبال ما شرایط خوشایندی نخواهد داشت. یکی از دغدغه های ما در فدراسیون، آرای مختلفی است که فیفا یا CAS علیه ما صادر می کنند.

وی در ادامه افزود: اگر به کسی بگویند مدیریت فلان باشگاه را به تو می دهیم، انسان متعارف یکی دو هفته اسناد مالی را مطالعه می کند و سپس آن مسئولیت را می پذیرد. من پیش از حضور در کمیته شرایط، ابتدا آمار گرفتم. فرض بر این است که مسئولیتی را با آگاهی بپذیریم. ما حق نداریم تصمیمی بدون چشم انداز بگیریم که و فقط برای خودمان راهگشا باشد و باشگاه را با بدهی روبه رو کند.

چرا قراردادی با بازیکنان یا مربیانی می بندید که هیچ تناسبی با توان مالی و بودجه شما ندارد و می دانید که منجر به شکایت می شود؟، رئیس کمیته شرایط ضمن بیان این جمله گفت: مسئولیت حقوقی مدیران برابر شخص حقوقی باید مورد توجه قرار بگیرد و تبعات مسئولیت برای مدیران تبیین شود تا مسئولانی که باعث خسارت به باشگاه می شوند، آن را جبران کنند و جلوی این تصمیمات گرفته می شود.

نورشرق درباره اقدام کمیته شرایط برای حل این مسائل اعلام نمود: گفتیم تعهدی برای باشگاه ها در نظر بگیریم و براساس بودجه باشگاه با بازیکنان قرارداد ببندیم. در این شرایط، مبلغ قرارداد بازیکنان واقعی می شود و کسی رقمی در نظر نمی گیرد که چند باشگاه از عهده آن برنیایند. پول این بازیکنان همان مثال کی داده و کی گرفته است و مسئولان باشگاه ها این ارقام را پرداخت نمی کنند.

وی با اشاره به ساختار باشگاه ها گفت: باشگاه ها در قالب شرکت اداره می شوند و قانون تجارت می گوید هیئت مدیره پس از انتخاب توسط مجمع، بالاترین رکن تصمیم گیری است. هیئت مدیره باید بودجه باشگاه را تصویب و به مدیرعامل ابلاغ کند و مدیرعامل هم حق ندارد خارج از بودجه تصمیم بگیرد.

رئیس کمیته شرایط با بیان اینکه چاره ای جز پذیرش واقعیت نداریم، گفت: اگر پرسپولیس یا سپاهان هم هستیم و بودجه لازم را نداریم، نمی توانیم بازیکن یا مربی گرانقیمت جذب کنیم. هواداران هم این موضوع را می پذیرند و به سمت کشف استعدادهای پایه ای می رویم که پشت اسامی گرانقیمت می سوزند. در این صورت ما توان داخلی را جایگزین مربی گرانقیمت خارجی و بازیکنی می کنیم که بازی نکرده و خدمتی به ما ارائه نکرده است، اما احکام عجیب علیه باشگاه می گیرد.

نورشرق با اشاره به مسائل مالی برخی بازیکنان فوتبال شرح داد: نبینید عده ای از بازیکنان از توان مالی خوبی برخوردارند. ما بازیکنانی داریم که اگر طلب خود را نگیرند، در معیشت شان دچار مشکل هستند. باید دوره سه تا چهار ساله انضباط مالی سخت بر فوتبال ما حاکم شود.

وی حل مسائل مالی را یکی از اولویت های دبیرکل جدید فدراسیون دانست و گفت: از زمان انتصاب نبی به عنوان دبیرکل فدراسیون فوتبال، انضباط مالی باشگاه ها یکی از اولویت های جدی او بوده و جلساتی در نظر گرفته که امیدوارم خروجی مثبتی داشته باشد. باشگاه های شرکت کننده در این جلسه راضی بودند و این فرایند، بدون همکاری باشگاه ها طی نمی شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "نورشرق: باید انضباط مالی سختی بر فوتبال ما حاکم شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نورشرق: باید انضباط مالی سختی بر فوتبال ما حاکم شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید