نحوه مقابله با آفتاب سوختگی و عوامل موثر بر آن

به گزارش وبلاگ 1 کد، یکی از مشکلاتی که در سفر با آن رو به رو هستیم، آفتاب سوختگی و حواشی مرتبط با آن است البته باید بدانید که آفتاب سوختگی تنها، یکی از علائم آسیب پوست است. در تمام مدتی که فرد در برابر اشعه مستقیم آفتاب قرار می گیرد اشعه ماورا بنفش به پوست نفوذ کرده و به DNA های پوست آسیب می زند. نفوذ این اشعه سیستم ایمنی بدن را نیز با مشکل روبرو می سازد.پس در حفظ پوست خود کوشا باشید و با نحوه صحیح محافظت از آن آشنا شوید.

نحوه مقابله با آفتاب سوختگی و عوامل موثر بر آن
در ابتدا به بررسی عوامل تأثیرگذار می پردازیم:

ارتفاع

هرچه به ارتفاع بالاتری بروید شدت اشعه UV بیشتر می گردد. به طور تقریبی به ازای هر 1000 متر افزایش ارتفاع، شدت اشعه ماورابنفش 4 درصد افزایش می یابد. بنابراین در سفر به ارتفاعات محافظت بیشتری از پوست خود انجام دهید.

عرض جغرافیایی

شدت نور خورشید در نزدیکی خط استوا و دو قطب بیشتر است. در ماه های تابستانی در عرض های میانی جغرافیایی نیز شدت اشعه UV بیشتر از مقدار مجاز می گردد. بنابراین در سفر به این نواحی محافظت بیشتری لازم است.

تعریق بدن

تعریق بدن به واسطه رطوبت یا دمای بالا و یا فعالیت زیاد، موجب رقیق تر شدن کرم روی پوست می گردد. بنابراین استفاده مجدد از کرم ضرورت می یابد.

سایش

در نواحی از پوست که با سایر سطوح تماس دارد، سطح پوشیده از کرم روی پوست زودتر از بین می رود. ازاین رو این نواحی به استفاده مجدد از کرم نیاز دارند.

عمر مفید و شرایط نگهداری

بهترین زمان مصرف کرم های ضد آفتاب معمولاً روی بسته آن درج شده است. برآوردها نشان می دهد عمر مفید این کرم ها بیت 3 تا 4 سال بعد از زمان تولید است. کرم های ضد آفتاب باید در مکانی سرد و خشک نگهداری شوند زیرا گرما و رطوبت ترکیبات فعال مؤثر در مقابله با اشعه UV را تخریب می کند. بنابراین در فصل های گرم از نگهداری کرم در کیف یا داشبورد ماشین خودداری کنید.

نحوه مقابله با آفتاب سوختگی

در معرض آفتاب قرار نگیرید.

ازآنجاکه علائم آفتاب سوختگی 4 تا 6 ساعت بعد نمایان می گردد، اگر احساس کردید بیش ازحد در معرض آفتاب قرارگرفته اید پوست خود را با لباس بپوشانید یا به سایه بروید.

مرطوب سازی پوست

به طور مرتب از کرم های حاوی ویتامین C و E و یا کرم آلوئه ورا استفاده کنید. اگر احساس درد دارید 1 یا 2 روز از کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید. از استعمال کرم هایی که حاوی مشتقات نفتی ، بنزوکائین یا لیدوکائین هستند اجتناب کنید. اگر احساس درد شدید دارید با تجویز پزشک ایبوبروفن مصرف کنید.

مصرف آب فراوان

آفتاب سوختگی موجب می گردد تا بدن به ناحیه سوخته آب بیشتری ارسال کند. بنابراین نوشیدن آب کافی به بهبودتان کمک شایانی می کند.

به تاول ها دست نزنید

آسیب دیدن تاول ها می تواند موجب بروز عفونت های پوستی گردد.

توصیه متخصصان پوست برای محافظت صحیح از پوست با استفاده از کرم های ضد آفتاب به شرح زیر است:
  • 15 دقیقه قبل از قرار دریافت در معرض اشعه مستقیم آفتاب ، کرم را روی پوست خود بمالید.
  • اگر شنا در محیط باز یا زیر آفتاب رفتید هر 40 یا نهایتاً 80 دقیقه سطح پوشیده از کرم را دوباره ترمیم کنید.
  • اگر پوستتان در معرض تماس با سطوح دیگر است برای مثال هنگامی که خود را با حوله خشک می کنید بلافاصله دوباره از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
  • در حالت معمول هر 2 ساعت یک بار دوباره کرم را روی سطح نواحی از پوست که در معرض آفتاب هستند استعمال کنید.
  • اگر ضخامت کرم به اندازه کافی نباشد کارایی آن و میزان محافظت از پوست شما کاهش می یابد.

استفاده از کرم برای بچه ها

برای محافظت از پوست نوزادانی که زیر 6 ماه دارند سعی کنید آن ها را در سایه نگه دارید. پوست این بچه ها هنوز خیلی نازک است و ممکن است مواد تشکیل دهنده کرم به بدن آن ها نفوذ کند. بچه ها: پس از 6 ماهگی بچه ها می توانید از انواع کرم های ضد آفتاب بچه ها برای محافظت از آنان استفاده کنید. استفاده از اسپری یا کرم های ضد آفتاب معطر احساس بهتری به آن ها می دهد. اجزا تشکیل دهنده کرم ضد آفتاب بچه ها (به دلیل تفاوت ساختار پوست بچه ها نسبت به بزرگ سالان) کمی متفاوت است. اگر از افشانه های ضد آفتاب استفاده می کنید مراقب باشید تا بچه ها آن را استنشاق نکنند.

پوست های حساس

اگر دچار آلرژی پوستی هستید یا پوست شما حساس است بهتر است از کرم های ضد آفتاب با ترکیبات معدنی که حاوی ترکیباتی چون اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم هستند استفاده کنید و از استعمال کرم هایی که حاوی الکل یا اسانس هستند اجتناب کنید.

انواع مختلف پوست

اشعه ماورا بنفش هر نوع پوستی را تحت تأثیر قرار می دهد. اما صاحبان پوست های روشن (برای مثال ساکنان اسکاندیناوی) باید مراقبت بیشتری از پوست خود به عمل آورند. به طور کلی انواع مختلف پوست در 6 گروه قرا می گیرند و میزان حساسیت هریک متفاوت است.

استفاده مفید از اشعه آفتاب

بدن ما به ویتامین D نیاز مبرم دارد. بخشی از این ویتامین از طریق تغذیه تأمین می گردد و بخشی دیگر از طریق نور خورشید تأمین می گردد. ویتامین D، خطر ابتلا به سرطان ها و بروز آرتروز را کاهش می دهد و در بسکمک دیگر از فعالیت های بدن نقش اساسی دارد.همچنین نور خورشید، مغز انسان را برای ترشح سروتونین که ماده شیمیایی برای افزایش روحیه است تحریک می کند. بنابراین 3 یا 4 بار در هفته به مدت 10 یا 15 دقیقه، بدون استفاده از کرم های ضد آفتاب در معرض نور خورشید قرار بگیرد. این مدت زمان نه تنها به پوست شما آسیبی وارد نمی کند بلکه به ویتامین D لازم برای فعالیت های بدن را نیز تأمین می کند.

منبع: الی گشت

به "نحوه مقابله با آفتاب سوختگی و عوامل موثر بر آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه مقابله با آفتاب سوختگی و عوامل موثر بر آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید