معدن، میان بری مغفول مانده برای رونق فراوری

به گزارش وبلاگ 1 کد، معادن کشور در دستیابی به شعار سال یعنی رونق فراوری و پیشرفت صنابع کشور نقش بسزا و تاثیر گذاری دارند.

معدن، میان بری مغفول مانده برای رونق فراوری

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ 1 کد، معادن در تحقق، دستیابی و عملی کردن به شعار رونق فراوری نقش مهمی دارد و می تواند به چرخه فراوری رونق خوبی ببخشد .

ایران دارای 68 نوع ماده معدنی، حدود 5 هزار و 800 معدن فعال با 138 هزار نیروی انسانی است. همچنین کشور ایران دارای 37 بیلیون تن ذخایر کشف شده و 57 بیلیون تن ذخایر بالقوه در میان 15 قدرت معدنی دنیا جای گرفته است .

استخراج مواد معدنی می تواند در ایجاد اشتغال نقش بسزایی ایفا نماید؛ طبق آمار دنیای حدود 40 میلیون نفر در معادن کوچک مشغول به کار هستند و از این طریق به کسب درآمد می پردازند. با راه اندازی چرخ فراوری معادن در کشور احتیاج به غرب کاهش پیدا می نماید .

نقش آفرینی بین معادن کوچک و بزرگ از اقدامات انجام شده در طرح احیای معادن کوچک مقیاس است به طوری که در آن حمایت فراوری نماینده و مصرف نماینده نقش موثری دارند. باید فعالیتی صورت گیرد که معادن کوچک به معادن بزرگ متصل شوند تا احتیاج این معادن به راحتی رفع گردد .

به گفته وجیه الله جعفری مدیر عامل شرکت تهیه و فراوری مواد معدنی ایران، هم اکنون 98 درصد از کل معادن کشور کوچک مقیاس هستند و توانستند 85 درصد از سهم اشتغال بخش معدن را به خود اختصاص دهند .

5 هزار و 647 معدن فعال و چهار هزار و 496 معدن غیر فعال در کشور داریم که بیشترین معدن فعال در اصفهان و کمترین آن در البرز واقع شده است. بیشترین مشکل معادن کمبود سرمایه، نبود زیرساخت ها و بازار هدف است که در صورت تامین این موارد می توان از معادن مقیاس کوچک بیشترین بهره را برد .

معادن کوچک چه تاثیری در چرخه فراوری دارند؟

رمضانعلی سبحانی فر عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی گفت: چه در بحث معادن مقیاس کوچک و چه بزرگ باید برنامه ای به صورت آمایشی داشته باشیم تا در این باره صنایع را تقویت کنیم .

او ادامه داد: به یاری معادن کوچک می توان کار معادن بزرگ را به صورت تدبیری پیش برد. ما در بخش معادن باید فرآوری خوبی برای معادن بزرگ ایجاد کنیم چرا که طبعا این معادن ارزش اضافه نموده و بهره وری بیشتری در بر دارد .

به گفته عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی اکنون صادرات زیادی در حوزه خام فروشی داریم که حتی سرمایه گذاران خارجی در بخش معدن ترجیح می دهند در صنعت ما سرمایه گذاری نمایند. باید به جای خام فروشی سرمایه های نفتی خود را تبدیل به کالا کنیم .

سبحانی فر با بیان اینکه با تبدیل نفت می توانیم به سرمایه های زیادی دست پیدا کنیم، گفت: کشورهای دیگر نفت خام را از ما ارزان می خرند، آن را تبدیل به فرآورده نفتی می نمایند و گران تر از آن مبلغی که فروختیم، به ما می فروشند. خوشبختانه اکنون این کار کمتر شده است و صنعت پتروشیمی در کشورمان کارایی دارد .

او تشریح کرد: صادرات فولادی برای کشور بسیار خوب بوده و نشان دهنده این است که در بخش معدن بسیار خوب فعالیت می کنیم. نکته ای قابل تامل این است که با جلوگیری از خام فروشی، توانایی ارز آوری را با فراوری محصولات داخلی وصادرات بالا ببریم .

تاثیر 20 درصدی معادن مقیاس کوچک در فراوری

سعید صمدی رئیس کمیسیون معدن، خانه اقتصاد ایران با اشاره به تأثیر معادن مقیاس کوچک در چرخه فراوری، گفت: معادن مقیاس کوچک در برابر معادن بزرگ در چرخه فراوری تاثیر گذار نیستند به صورتی که در کل ممکن است تنها 20 درصد بر فراوری تأثیرگذار باشند .

رئیس کمیسیون معدن، خانه اقتصاد ایران ادامه داد: تعریف کلی از اندازه معدن نداریم که بگوییم چه معدنی بزرگ مقیاس و چه معدنی با مقیاس کوچک است. معادن در ایجاد اشتغال تأثیر بالایی دارند و به یاری آن ها می توان برای جوانان کار ایجاد کرد .

او اضافه کرد: معادن مقیاس بزرگ اصولا با تراک 400 تنی کار می نمایند و عمدتاً بحث ماشین آلات در آن مطرح است، اما معادن کوچک مقیاس بر پایه نیروی انسانی فعالیت می نماید و راندمان بالایی ندارد .

صمدی تشریح کرد: اینکه دولت میخواهد معادن کوچک مقیاس را احیا کند تنها کاری تبلیغاتی است که عملیاتی شدن آن موقع بر است چرا که در صورت احیا احتیاج به پول زیادی دارد .

رئیس کمیسیون معدن، خانه اقتصاد ایران با اشاره به اینکه باید کاری کرد فضای کسب و کار تسهیل گردد، گفت: معادن مقیاس کوچک در صورتی که فروش اقتصادی داشته باشد، رونق می گیرد و از اینرو بهتر است فضای کسب و کار ایجاد گردد .

او اضافه کرد: اکنون دولت در بحث صادرات مواد معدنی سختگیری هایی را آغاز نموده است، اما اگر این بحث را در معادن مقیاس بزرگ پیش ببرد به سود آوری خواهد رسید. 85 درصد سنگ در معادن بزرگ فراوری می گردد که حاشیه سود زیادی دارد، اما متأسفانه از صادرات این سنگ ها جلوگیری به عمل می آید .

رئیس کمیسیون معدن، خانه اقتصاد ایران اعلام کرد: این معادن باید عوارض صادراتی پرداخت نمایند، اما در مقابل معادن مقیاس کوچک باید از پرداخت عوارض صادراتی معاف شوند، اگر عوارض کمتر گردد اشتغال در آن بیشتر می گردد. معادن مقیاس کوچک باید از قانون کار معاف شوند چرا که در این صورت می توانند بدون استرس نیرو بگیرند اینگونه شرایط کار تحصیل خواهد شد .

صمدی اعلام کرد: حقوق دولتی باید به معادن مقیاس کوچک تخصیص داده گردد تا به سودهی برسد. برای افزایش چرخه فراوری باید زمینه آن فراهم گردد به طور مثال بعضی معادن مختص مصالح ساختمانی هستند، اما تا زمانی که ساخت و ساز رونق پیدا نکند نمی توان از این معادن به سوددهی رسید .

صنایع، هسته اصلی اقتصاد در جوامع پیشرفته است

عبدالمجید شیخی اقتصاد دان با اشاره به اینکه صنایع، هسته اصلی اقتصاد در جوامع پیشرفته است، گفت: بسیاری از خدمات و احتیاج های اساسی انسان را صنایع تامین می نماید بنابراین توسعه صنایع در هر جامعه ای امری اجتناب ناپذیر است. بطور کلی می توان گفت صنایع در زندگی انسان بسیار تاثیرگذار است که با در نظر دریافت چرخه کامل آن، می توان به اثرات مثبت یا منفی آن پی برد .

او درباره تاثیر معادن مقیاس کوچک در چرخه فراوری، گفت: سرمایه گذاری و ایجاد شغل در معادن مقیاس کوچک پایین و وابستگی به ارز در آن کم است. با فعال سازی معادن کوچک مقیاس می توانیم به برندسازی مواد معدنی برسیم که ارز آوری خوبی خواهد داشت .

شیخی با اشاره به اینکه در ساختار معادن مقیاس کوچک، بلوک بندی، تنظیم ورودی کارخانه، برنامه ریزی و اجرا به سختی میسر است، گفت: تنظیم عیار در ساختار معادن بسیار مهم است اما با توجه به شرایط ابعادی ماده معدنی در معادن مقیاس کوچک، می توان ترکیبی با تغییرات کمتری از عیار حاصل کرد .

او با اشاره به اینکه سازمان صمت با ایجاد فضای مناسب و فراهم کردن زیر ساخت ها می تواند به جذب سرمایه گذاری در معادن مقیاس کوچک اقدام کند، اعلام کرد: باید بتوانیم اعتماد و اطمینان سرمایه گذاران را جذب کنیم، چرا که نقش بسزایی در سرمایه گذار دارد. یکی از مهم ترین مراحل مدیریت بازار و زنجیره تامین محصولات معدنی، برندسازی است که به یاری سرمایه گذاران می توان به این هدف دست یافت .

او با بیان اینکه با سرمایه گذاری و فعالیت بهتر در معادن مقیاس کوچک می توان حلقه مفقوده در صنایع را پر کرد، ادامه داد: معادن کشور، بسیار در معدن و کشاورزی غنی هستند که به یاری آن ها می توانیم حلقه های مفقوده در صنعت را تکمیل کنیم .

امنیت شغلی در گروی تامین مواد اولیه صنایع مصرفی

این اقتصاددان اعلام کرد: اگر بتوانیم برای مشتریان مواد معدنی، امنیت ایجاد کنیم، آنها نیز می توانند جهت تامین مواد اولیه صنایع مصرفی خود برنامه ریزی بلند مدت داشته باشند .

شیخی با اشاره به اینکه دولت باید حلقه های تکمیلی برای فرآوری سنگ را تکمیل کند، تشریح کرد: دولت باید با تامین چرخه اقتصادی و حمایت فنی، حلقه های مفقوده در صنعت را پر کند تا وابستگی به کشور کمتر و ارزش اضافه نموده بیشتر گردد .

این اقتصاددان گفت: آمارها در رسانه ملی نشان می دهد که از 10 مرحله ارزش اضافه نموده در صنایع فقط یک دهم آن نصیب ما و 90 درصد آن نصیب خارجی ها می گردد در صورتی که با برنامه ریزی درست می توانیم خود از این ارزش اضافه نموده بهره ببریم .

توسعه معادن کوچک مقیاس میان بری بزرگ برای رونق فراوری

رضا اشرف سمنانی رییس اتحادیه حفاران درباره صندلی زیرساخت های اکتشافی و حفاری در توسعه معادن اظهار کرد: بخش معدن جزء مزیت های رقابتی اصلی برای کشور به شمار می رود و با تنوع معادنی که در کشور موجود است، توسعه معادن کوچک مقیاس میان بر بزرگی برای رونق فراوری خواهد بود .

او ادامه داد: در مقایسه با کشورهایی که از صنایع معدنی برخوردارند ما موفقیت چشمگیری در زمینه اکتشافات نداشتیم .

سمنانی اضافه کرد : اگرچه معضل فروش محصولات و اضافه شدن تحریم فلزات وجود دارد، اما از معدود کشورهایی هستیم که در زمینه مواد اولیه و مصرف مواد معدنی، انرژی و دانش و تجربه دارای مزیت هستیم و این مزیت سبب رقابت در سطح دنیای شده است .

رییس اتحادیه حفاران با اشاره به هم افزایی جهت بهره وری کشور ادامه داد: اگر هم افزایی در بنگاه ها و ارگان ها بیشتر گردد برای کشور بهره وری بالاتری خواهد داشت. هم افزایی در داخل سبب می گردد تا مزیت های رقابتی در سطح بالاتری دیده شوند و نباید فراموش کرد که در منطقه، بازار بزرگی با جمعیت 300 میلیون نفر وجود دارد. با یک نگاه استراتژیک این امر را باید مورد تحلیل قرار داد و با انعطاف پذیری در استراتژی می توان به هدف بزرگی نظیر توسعه بازارها دست یافت و آن را محقق کرد .

او تامین مواد معدنی اولیه و سرمایه گذاری را از عوامل رشد این صنعت دانست و گفت: مواد اولیه نقش مهمی در قیمت تمام شده صنایع معدنی دارند و سرمایه گذاری در بخش صنایع معدنی بدون تجهیز معدن ریسک بزرگی است .

سمنانی در خاتمه با اشاره به اینکه هم اکنون ما اکتشافات عمیقی در کشور انجام ندادیم، اضافه کرد: اکتشاف اصلی و مقدماتی وظیفه زمین شناسی کشور است ولی بعد از آن قابلیت واگذاری به بخش خصوصی را دارد .

احتیاجمند یک میلیارد دلار برای تجهیز معادن و 200 میلیون دلار برای توسعه اکتشاف

جعفر سرقینی معاون معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: هم اکنون به یک میلیارد دلار برای تجهیز معادن و 200 میلیون دلار برای توسعه اکتشاف احتیاجمندیم .

معاون معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید به اینکه به شدت مخالف واردات سنگ آهن هستم، گفت: زیر ساخت نداریم و اکتشافات اولویت اصلی وزارت صمت است .

سرقینی در تشریح برگشت ارز حاصل از صادرات مواد معدنی توضیح داد: 1.5 میلیارد دلار از فولادی ها، 400 میلیون دلار از صنعت مس و 100 میلیون دلار از سایر صنایع معدنی ارز به کشور بازگشته است. پیش بینی می گردد سال جاری 2 میلیارد دلار ارز از محل صادرات معادن و صنایع معدنی به کشور بازگردد .

او اضافه کرد: احتیاج فعلی ما به سیمان سالیانه 40 میلیون تن است و در سال های آینده میزان مصرف بین 1.5 تا 2 برابر خواهد بود .

این مقام مسئول ادامه داد: نصف روستا های کشور احتیاج به ساخت و ساز جدید دارند و حداقل به 60 میلیون تن سیمان احتیاج داریم. سال جاری حداقل 1.6 میلیون تن کنسانتره زغالسنگ فراوری خواهیم کرد .

سرقینی در خاتمه گفت: به عنوان یک کارشناس می گویم که در شرایط کنونی واگذاری سهام شرکت های بزرگ معدنی و صنایع معدنی به صلاح نیست . معدن ایران تنها بخشی است که فراوری مازاد دارد. در سال گذشته 20 تا 22 میلیارد دلار محصولات معدنی تحویل جامعه داده یا صادر نموده ایم .

منبع:باشگاه وبلاگ 1 کد

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "معدن، میان بری مغفول مانده برای رونق فراوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معدن، میان بری مغفول مانده برای رونق فراوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید