معادله جدید دولت ، یک میلیون تومان بگیر؛ یارانه نقدی نگیر

به گزارش وبلاگ 1 کد، شاید خیلی ها تصور می کردند دولت قرار است به خانوارهای آسیب پذیر در برابر کرونا یاری بلاعوض یا دست کم وام بدون بهره یا قرض الحسنه بدهد. حالا اما برنامه تغییر نموده و قرار است به 23 میلیون خانوار ایرانی وام یک میلیون تومانی داده گردد با نرخ بهره 12 درصد و اقساط آن هم به احتمال زیاد از ارقام یارانه نقدی و یاری معیشتی ماه های آینده کم خواهد شد.

معادله جدید دولت ، یک میلیون تومان بگیر؛ یارانه نقدی نگیر

وبلاگ 1 کد - رضا کربلائی: عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی می گوید: پیشنهاد بانک مرکزی مبنی بر اعطای وام یک میلیون تومانی اعتبار خرید به 23 میلیون خانوار ایرانی یارانه بگیر با نرخ 12 درصد و بازپرداخت 24 ماهه با تنفس 4 ماهه به تصویب هیئت دولت رسیده که در اسرع وقت اجرایی خواهد شد.

محاسبات وبلاگ 1 کد نشان می دهد هر خانواری که یک میلیون تومان تسهیلات مبارزه با کرونا دریافت کند تا 2 سال آینده باید ماهانه 47 هزار و 500 سود قسط بدهد و در خاتمه یک میلیون و 140 هزار تومان باید به بانک بازگرداند. پرداخت این میزان تسهیلات البته گره چندانی از مشکل گرفتار شدگان باز نخواهد کرد هم چنان که بخش بزرگی از 23 میلیون خانوار مشمول دریافت یارانه نقدی یا یاری معیشتی به این تسهیلات احتیاجی ندارند و به جای آن دولت می تواند برای اختصاص بهینه تر این میزان اعتبار چاره اندیشی کند. وام یک میلیون تومانی وعده داده شده دولت، به تأمین اعتباری معادل 23 هزار میلیارد تومان احتیاج دارد که بعید است بانک ها حاضر شوند با نرخ سود 12 درصدی آن را در اختیار مردم قرار دهند مگر این که بانک مرکزی برای آن ها تسهیلاتی را در نظر گرفته باشد تا مابه التفاوت نرخ سود تأمین گردد.

رئیس کل بانک مرکزی می گوید: بانک مرکزی به وسیله کاهش 25 هزار میلیارد تومانی ذخیره قانونی بانک ها و با همراهی بانک ها امکان تأمین اعتبار 75 هزار میلیارد تومانی با نرخ سود 12 درصد را فراهم نموده است. هنوز معین نیست اعتبار پیش بینی شده برای پرداخت وام به خانوارها از محل آزادسازی بخشی از ذخایر قانونی بانک ها نزد بانک مرکزی صورت می گیرد یا این که اعتبار جدیدی درراه خواهد بود؟

در روزهای اخیر مدیران بانک ها با استناد به تصمیم مشترک دولت و بانک مرکزی مبنی بر اعطای تسهیلات 12 درصدی به کسب وکارهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا، پیشنهاد داده اند تا نرخ سود سپرده های حقوقی و حقیقی از هم جداشده و هم به آن ها اجازه داده گردد تا نرخ سود سپرده ها را با توافق بین بانک ها کمتر گردد. در صورتی که رئیس کل بانک مرکزی این پیشنهاد را تایید کند، بدیهی است که بخش زیادی از هزینه یا تفاوت نرخ سود پیش بینی شده برای تسهیلات 12 درصدی با نرخ واقعی مورد انتظار بانک ها از جیب سپرده گذاران بانک ها تأمین خواهد شد، زیرا بانک ها امیدوارند با کاهش نرخ سود سپرده هزینه پول در شبکه بانکی کمتر گردد تا بتوانند تسهیلات با نرخ سود مورد انتظار بانک مرکزی در اختیار بلادیدگان و آسیب دیدگان کرونا قرار دهند.

  • به نام مردم به کام دولت

آیا واقعاً دولت به مردم وام می دهد یا این که یارانه نقدی 2 سال آینده شان را یکجا به حساب سرپرستان خانوار واریز می نماید و کل مبلغ را با نرخ سود 12 درصد در 24 ماه پس می گیرد؟ حسن روحانی، رئیس جمهوری روز دوشنبه گفته بود: در کنار سایر حمایت های در نظر گرفته شده برای اقشار ضعیف در نظر داریم اعتبار یک میلیون تومانی به تمام سرپرستان یارانه بگیر پرداخت کنیم که اقساط آن به مرور از همان یارانه کسر خواهد شد. او تاکید نمود: به 23 میلیون خانواری که یارانه دریافت می نمایند، مبلغ یک میلیون تومان اعتبار پرداخت می گردد و بازپرداخت این اعتبار هم همان یارانه ها و در مدت 24 ماه خواهد بود. روحانی بابیان این که 25 هزار میلیارد تومان اعتبار به این طرح اختصاص داده شده، گفت این اعتبار احتمالاً اواخر فروردین یا ابتدای اردیبهشت به حساب یارانه بگیران واریز خواهد شد.

  • واریز یارانه نقدی متوقف می گردد؟

به گزارش وبلاگ 1 کد، هنوز جزییاتی از تدبیر دولت برای حمایت از 23 میلیون خانوار یارانه بگیر در دسترس نیست اما به نظر می رسد، این سیاست ادامه همان برنامه قبلی شبکه بانکی به ویژه بانک مرکزی برای اعطای وام به مردم و کسر اقساط آن به وثیقه دریافت یارانه های نقدی است. برنامه ای که البته هرگز اجرا نشد و روی کاغذ ماند. حالا پرسش اصلی این است که آیا در صورت پرداخت وام یک میلیون تومانی به حساب سرپرستان خانوار، واریز یارانه نقدی پس از 4 ماه متوقف خواهد شد؟ تامل در گفته های رئیس کل بانک مرکزی نشان می دهد اقساط وام یک میلیون تومانی واریزشده به حساب سرپرستان خانوار پس از 4 ماه از حساب سرپرستان خانوار کسر خواهد شد و به این ترتیب تا خاتمه شهریور یارانه نقدی واریز می گردد اما پس از آن دیگر از پرداخت یارانه نقدی خبری نخواهد بود و به عنوان اقساط وام یک میلیون تومانی به حساب دولت واریز می گردد. به نظر می رسد دولت با این طرح یک تیر و 2 نشان را هدف قرار داده، با تیر وام یک میلیون تومانی، 2 هدف را نشانه می رود، به تدریج بساط یارانه نقدی جمع خواهد شد و هم این که 12 درصد سود نصیب بانک ها خواهد شد.

  • وام اجباری است یا اختیاری؟

گفته های رئیس جمهوری و رئیس کل بانک مرکزی نشان می دهد واریز مبلغ یک میلیون تومان به حساب سرپرستان خانوار با نرخ سود 12 درصد و کسر اقساط آن از حساب یارانه ها یک تصمیم قطعی است و این کار به مراجعه به شبکه بانکی احتیاجی ندارند. درواقع این وامی ضروری و اجباری است. اگر این سیاست دولت باشد، پس قطع تدریجی یارانه های نقدی قوت می گیرد، مگر این که اعلام گردد افرادی که به دریافت یارانه نقدی احتیاج دارند و به وام یک میلیون تومانی احتیاجی ندارند؛ باید اعلام نمایند تا جریان واریز یارانه نقدی آن ها ادامه یابد. البته ممکن است گفته گردد پس از کسر تمام اقساط وام یک میلیون تومانی، دوباره یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد، اما تا آن زمان دولت تغییر نموده و ممکن است دولت بعدی دراین باره تعهدی نداشته باشد.

منبع: همشهری آنلاین

به "معادله جدید دولت ، یک میلیون تومان بگیر؛ یارانه نقدی نگیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معادله جدید دولت ، یک میلیون تومان بگیر؛ یارانه نقدی نگیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید