قهر کتابخوان های اختیاری با کتاب

مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان گفت: کتابخوان اختیاری رو به کاهش است به طوریکه گویا با کتاب قهر نموده اند.

قهر کتابخوان های اختیاری با کتاب

به گزارش خبرنگاران، مهرداد نادری فر امروز در مراسم رونمایی از پوستر هفته کتاب در منزل نویسنده همدانی، بیان نمود: ملتی که کتاب نخوانده اند چاره ای جز چشیدن تجربیات تلخ را ندارند و تنها راه نجات از این مصیبت آگاهی و مطالعه بوده که این دو تنها در سایه کتاب میسر می گردد.

وی با بیان اینکه کتابخوان اختیاری رو به کاهش است، اضافه نمود: کتابخوان های اختیاری به نوعی با کتاب قهر نموده اند بنابراین باید سیاست های خوبی توسط اداره کتابخانه ها به کار گرفته گردد تا آمار این افراد افزایش یابد.

نادری فر با تأکید بر کم بودن آمار افراد کتابخوان، توضیح داد: در کشور کتابخوان به صورت اجباری بسیار وجود دارد و حتی آمار آن هر ساله رو به افزایش است اما باید تصمیمی در جهت بالا بردن تعداد و آمار کتابخوان اختیاری بگیریم.

وی درباره اقدامات اجرا شده توسط اداره کل کتابخانه ها بیان نمود: مسابقات کتابخوانی، نقاشی کتاب و نقد آثار از جمله فعالیت های مطلوب در جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی است و باید تمام نهادها سعی بر افزایش کتابخوانی به هر شیوه ای نمایند.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان در ارتباط با توزیع عادلانه کتاب و کتابخانه، اظهار کرد: تنها شهر زنگنه در استان کتابخانه ندارد که تا انتها سال نیز در این منطقه کتابخانه احداث خواهد شد.

وی با اشاره به نامطلوب بودن وضعیت کتاب و کتابخانه در روستاها، ادامه داد: اقداماتی برای تأسیس کتابخانه در روستاها اجرا شده است اما باید این روند سرعت یافته و هرچه زودتر راه اندازی شوند.

نادری فر گفت: باید مادران کتابخوان تربیت کنیم چرا که تربیت این افراد باعث فرهیخته شدن نسل آینده خواهد شد و این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است که خوشبختانه اقداماتی برای این موضوع اجرا شده است.

نویسنده و شاعر فرهیخته همدانی نیز در این مراسم به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، گفت: کتاب در کشور ما غریب تر و دور از دسترس است و هر ساله قشر جوان کتابخوان محدودتر می شوند.

میرهاشم میری بیان نمود: با گسترش فضای مجازی کتب به نفس های آخر خود نزدیک شده که این موضوع باعث تأسف است.

وی ادامه داد: در گذشته تیراژ کتاب ها حداقل 6000 جلد بوده در حالیکه اکنون حداکثر و در خوش بینانه ترین حالت ممکن به 1000 جلد با عناوین تکراری و محتواهای بی ارزش می رسد.

این نویسنده اظهار کرد: اگر قرار به زنده ماندن کتاب باشد و بخواهیم به عنوان اصلی ترین کالای فرهنگی آن را عرضه کنیم باید فکر و تدبیری اساسی برای این مهم اندیشه گردد.

میری درباره برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره های کتاب، توضیح داد: تمام تخفیفاتی که در این مناسبت ها ارائه می گردد مانند مسکنی برای التیام افراد فعال در این عرصه است.

وی تأکید کرد: وزارت ارشاد متولی کتاب و کتابخانه بوده و مدیران عالی این مجموعه باید تصمیماتی برای احیای کتاب بگیرند.

وی افزود: باید فرهنگ جامعه متحول گردد، افراد باید یاد بگیرند به جای دادن هدیه های فانتزی که هیچ کاربردی ندارد، به یکدیگر کتاب هدیه دهند.

این شاعر و نویسنده همدانی در انتها گفت: گرانی کتاب معضل مهمی است اما افراد می توانند با عضویت در کتابخانه ها و یا کرایه کتاب تا حدودی با این مشکل کنار بیایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "قهر کتابخوان های اختیاری با کتاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قهر کتابخوان های اختیاری با کتاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید