عصبانیت واشنگتن از بی میلی آلمان برای پیوستن به ائتلاف دریایی تنگه هرمز

به گزارش وبلاگ 1 کد، سفیر آمریکا در آلمان با انتقاد شدید از تصمیم اخیر آلمان مبنی بر عدم تمایل برای پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا در تنگه هرمز تأکید کرد که این کشور اروپایی باید مسئولیت بیشتری را در دنیا برعهده بگیرد.

عصبانیت واشنگتن از بی میلی آلمان برای پیوستن به ائتلاف دریایی تنگه هرمز

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ 1 کد، ریچارد گرنل سفیر آمریکا در آلمان امروز (پنجشنبه) ضمن انتقاد شدید از امتناع آلمان در پیوستن به ائتلاف دریایی واشنگتن در تنگه هرمز تأکید کرد که بزرگترین اقتصاد اروپا باید مسئولیت بیشتری در سطح جامعه جهانی برعهده بگیرد.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان روز گذشته (چهارشنبه) ضمن تأکید بر ضرورت تنش زدایی در منطقه غرب آسیا بار دیگر مخالفت برلین را با مشارکت در ائتلاف دریایی آمریکا با هدف ادعایی افزایش امنیت تردد دریایی در تنگه هرمز اظهار داشت. (جزئیات بیشتر)

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، روابط میان آمریکا و آلمان از زمان شروع ریاست جمهوری دونالد ترامپ به واسطه اختلافات دو کشور در طیفی از موضوعات از بودجه دفاعی گرفته تا تعرفه های تجاری، خط لوله گاز نورداستریم 2 و مسئله هسته ای ایران رو به تیرگی رفته است.

بر اساس این گزارش، گرنل ضمن ابراز خشم از تصمیم آلمان درباره عدم پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا در تنگه هرمز گفت که آلمان باید به وظایفی که برعهده دارد، عمل کند.

وی در گفت وگو با روزنامه Augsburger Allgemeine در این خصوص گفت: آلمان بزرگترین قدرت مالی اروپا است. چنین موفقیتی، مسئولیت جهانی (برای آلمان) به همراه دارد.

سفیر آمریکا در آلمان ادامه داد که آمریکا چندین هفته برای جلب حمایت آلمان برای ائتلاف نظامی در تنگه هرمز کوشش نموده است و در حالیکه یکی از وزرا از آنالیز این درخواست ها حرف زده است، وزیر خارجه آلمان این طرح را رد می نماید.

طبق گزارش رویترز، پیش از این آنگرت کرامپ کارن بائور وزیر دفاع آلمان در بروکسل اعلام نموده بود که کشورش درخواست آمریکا برای پیوستن به ائتلاف دریایی در تنگه هرمز را آنالیز می نماید.

گرنل سپس به اقداماتی که واشنگتن برای آمریکا انجام داده است، اشاره نمود و گفت: آمریکا ایثارگری های زیادی برای یاری به آلمان صورت داده است تا این کشور همچنان بخشی از غرب باقی بماند.

وی سپس تأکید کرد که واشنگتن مبالغ زیادی بریا 34 هزار نظامی که قرار است در آلمان مستقر شوند، هزینه نموده است.

طبق این گزارش، گرنل از سال گذشته که بعنوان سفیر آمریکا در آلمان مستقر شده است، به دلیل نقدها زیاد از دولت آلمان، جنجال برانگیز شده است.

آمریکا طرح تشکیل یک ائتلاف دریایی برای محافظت از کشتیهای تجاری در خلیج فارس را از چند هفته پیش اظهار داشت. بعضی از متحدان نزدیک این کشور از جمله ژاپن، مشارکت در این طرح را رد نموده اند.

انگلیس از متحدان نزدیک آمریکا هم خود پیشنهاد تشکیل یک ائتلاف دریایی جداگانه با مشارکت کشورهای اروپایی را مطرح نموده است.

منابع خبری پیش از این از گسترش اختلافات میان انگلیس و آمریکا بر سر ایران خبر داده اند. نشریه تایم اول مرداد ماه گزارش داده بود رابطه خاص بین انگلیس و آمریکا پس از بروز بعضی تنش ها بر سر ایران لطمه دیده و دولت انگلیس چندی پیش (قبل از توقیف نفتکش تحت پرچم انگلیس توسط ایران) درخواست یاری دولت دونالد ترامپ علیه ایران را در خلیج فارس رد نموده است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "عصبانیت واشنگتن از بی میلی آلمان برای پیوستن به ائتلاف دریایی تنگه هرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عصبانیت واشنگتن از بی میلی آلمان برای پیوستن به ائتلاف دریایی تنگه هرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید