سونامی سرطان دهانه رحم در 10 سال آینده، زنان بعد از 55 سالگی در کشور کیفیت زندگی مطلوبی ندارند

به گزارش وبلاگ 1 کد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت سرطان دهانه رحم در زنان ایرانی در حال افزایش است و اگر به فکر پیشگیری از این بیماری نباشیم، سونامی سرطان دهانه رحم را در 10 سال آینده شاهد خواهیم بود.

سونامی سرطان دهانه رحم در 10 سال آینده، زنان بعد از 55 سالگی در کشور کیفیت زندگی مطلوبی ندارند

به گزارش وبلاگ 1 کد به نقل از ایرنا دکتر علیرضا زالی روز چهارشنبه 16 بهمن در سومین همایش چالش های مامایی و زنان در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: سرطان دهانه رحم از شایع ترین سرطانها در میان زنان است و اگر به فکر تهیه واکسن برای پیشگیری از این بیماری نباشیم، سونامی سرطان دهانه رحم در 10 سال آینده را شاهد خواهیم بود.

وی با بیان اینکه سرطان ها در زنان در حال رشد هستند، گفت: در صورت نبود واکسن، 70 درصد شانس ابتلا به این بیماری در سنین پایین دختران افزایش می یابد و شاهد خواهیم بود که دختران از سنین 25 سالگی به بعد دچار این بیماری میشوند.

سرطان دهانه رحم با عفونت با ویروس پاپیلوم انسانی (HPV)، عامل زگیل تناسلی، ارتباط دارد و زدن واکسن در سنین نوجوانی بر ضد این ویروس می تواند، مانع از ابتلا به این سرطان در سنین بالاتر گردد.

زالی ادامه داد: متاسفانه به دلیل مسائل فرهنگی زنان ایرانی احساس شرم می نمایند که برای انجام تست پاپ اسمیر به مراکز بهداشتی مراجعه نمایند و غربالگری منظم در این زمینه در سیستم نظامت سلامت کشور وجود ندارد.

  • سرطان تخمدان، سرطان خاموش

وی، از سرطان تخمدان نیز به عنوان سرطان خاموش در زنان یاد کرد و اضافه نمود: دخترانی که قبل از 13 سالگی ازدواج می نمایند 10 برابر شانس ابتلا به سرطان تخمدان در آنها بیشتر است، استفاده از داروهای هورمونی، بلوغ زودرس و تاخیر در یائسگی نیز از علل بروز این سرطان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بسیاری از زنان مبتلا به سرطان تخمدان وقتی به مراکز درمانی مراجعه می نمایند که بیماری پیشرفت نموده و شانس درمان پذیری نیز کاهش می یابد.

  • آشنایی با راه های تشخیص سرطان های شایع زنان

  • دیابت بارداری

زالی با بیان اینکه زنان ایرانی در معرض بیماریها و آسیب های اجتماعی فراوانی قرار دارند، از دیابت بارداری نیز به عنوان مهمترین عوامل خطرپذیر یاد و توضیح داد: دیابت بارداری مادر و جنین سلامت مادر و جنین را به خطر می اندازد و باید این مسئله در پروتکل درمانی و مراقبت های بارداری کشور مورد توجه قرار گیرد.

  • یائسگی و کیفیت زندگی زنان پس از 55 سالگی

وی با بیان اینکه تمهیدات لازم برای زنان از دوران یائسگی به بعد در جامعه وجود ندارد، گفت: زنانی وقتی بعد از دوران یائسگی دچار اختلال خواب، اضطراب، احساس نامطلوب ناخوشایند، انزوای اجتماعی و غیره می شوند و ضروری است در سیستم نظام سلامت کشور، تمهیداتی برای آنان در نظر گرفته گردد و متخصصان جامعه پزشکی با نگاه علمی در این زمینه برنامه ریزی و پروتکل درمانی و حمایتی داشته باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام کرد: زنان بعد از 55 سالگی در کشور کیفیت زندگی مطلوبی ندارند و باید سلامت جسمی و روانی آنها در جامعه ایجاد گردد، در غیر این صورت سیمای بیماریها با توجه به اینکه زنان گرفتار در عرصه اجتماعی و یا خانواده هستند، رو به افزایش خواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین

به "سونامی سرطان دهانه رحم در 10 سال آینده، زنان بعد از 55 سالگی در کشور کیفیت زندگی مطلوبی ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سونامی سرطان دهانه رحم در 10 سال آینده، زنان بعد از 55 سالگی در کشور کیفیت زندگی مطلوبی ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید