ساخت ابزارهای برش الماس های قیراطی در یک شرکت دانش بنیان

به گزارش وبلاگ 1 کد به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سنگ زنی در واقع عملیات براده برداری است که عمل برداشتن مواد اضافه روی قطعه را با سایش انجام می دهد. دانه های ساینده روی سطح، بخش کوچکی از قطعه کار را تغییر شکل می دهند. معمولاً فرآیند سنگ زنی مرحله نهایی کار روی قطعه است که بعد از آن کیفیت سطح کار بالا خواهد رفت.

ساخت ابزارهای برش الماس های قیراطی در یک شرکت دانش بنیان

سعید برادر کرداوغلی مدیرعامل شرکت دانش بنیان درباره نوع فعالیت این شرکت گفت: این مجموعه در زمینه تراش الماس های قیراطی و تولید درسرهای صنعتی) الماس قیراطی(مشغول به فعالیت است و قادر به تولید انواع ابزارهای الماس قیراطی (درسرهای صنعتی) از جمله درسرهای تک قیراطیSingle Point و مولتی پوینت Multipoint پاشیده و انواع تیغه ای Blade است.

این فعال فناور افزود: مهمترین بخش از صنعت سنگ زنی فلزات، تمیز کردن براده های آهن از روی قطعه سنگ زن است. کامل بودن صیقل در روی قطعات منوط به تمیز کاری قطعه سنگ زن است.

وی ادامه داد: هولدر درسر انواع مختلفی دارد. تقسیم بندی آن ها از نظر شکل نگهدارنده یا هولدر و دیگر کانی الماس است. الماس ها به چند نوع تقسیم بندی می شوند؛ نوع رنگ، وجود ترک یا شکستگی، مینرال و وزن. اگر ترک در الماس وجود داشته باشد در حین کار به دلیل حرارات بالای الماس و داغ شدن تا دمای 1400 درجه سانتی گراد و سرد شدن سریع آن باعث فاصله در ترک ها شده بنابراین در قطعه سنگ زن به اصلاح سایه اندازی می کند و این موضوع باعث عدم رضایت صنایع می شود.

کرداوغلی توضیح داد: دستگاه سنگ زن شامل یک موتور گرداننده سنگ با سرعت مورد نیاز و یک بستر برای نگهداری قطعه کار درون فیکسچر است. سر سنگ می تواند برای قطعه کار ثابت یا متحرک تنظیم شود. ماشین سنگ زنی در حین عملیات سایش قطعه حرارت قابل توجهی نیز تولید می کند؛ بنابراین نیاز به خنک کننده دارد که تا دما بیش از تحمل قطعه کار بالا نرود. حتی خنک کننده نیز در مواقعی می سوزد. در سنگ زنی های با دقت بالا حدود 200 نانومتر حرارت کمی تولید می شود که نیاز به خنک کاری ندارد.

به گفته مدیرعامل شرکت دانش بنیان، متاسفانه به دلیل شرایط اقتصادی که وجود دارد بازار کار بسیار بد است به همین دلیل هم اکنون در این شرکت به صورت مستقیم دو نفر مشغول به کار هستند ولی این قابلیت وجود دارد که حدود 40 نفر مشغول به کار باشند.

وی با گلایه از شرایط موجود گفت: متاسفانه بازار کار به دلیل شرایطی که کشور در آن واقع شده است مناسب نیست از سویی دیگر دریافت اقتصادیات نیز بر این مسائل اضافه کرده است این درحالی است که اعلام می شود شرکت های دانش بنیان معاف از اقتصادیات هستند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ساخت ابزارهای برش الماس های قیراطی در یک شرکت دانش بنیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت ابزارهای برش الماس های قیراطی در یک شرکت دانش بنیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید