رژیم غذایی گیاهی، راه نجات انسان و زمین

به گزارش وبلاگ 1 کد، دانشمندان در کمیسیونی بین المللی، اولین رژیم غذایی جهانی را با هدف نجات کره زمین پیشنهاد کردند.

رژیم غذایی گیاهی، راه نجات انسان و زمین

به گزارش وبلاگ 1 کد، محور این رژیم غذایی استفاده وسیع از گیاه و غله است. به گفته متخصصان این الگوی تغذیه از مرگ میلیون ها انسان جلوگیری می نماید.

اولین رژیم غذایی علمی با هدف جلوگیری از فاجعه جهانی زیست بومی تدوین شده است. این رژیم غذایی هم چنین غذاهای بی کیفیتی که توسط میلیاردها نفر در سراسر جهان مصرف می گردد را به چالش کشیده است.

رژیم غذایی جدید که با عنوان رژیم سلامتی جهانی شناخته شده، توسط کمیسیونی بین المللی به منظور تدوین رهنمودی برای تامین مواد مغذی برای جمعیت در حال رشد جهان ارائه شده است.

لازمه تحقق این رژیم کاهش شدید مصرف گوشت قرمز در کشورهای غربی و هم چنین تغییرات بنیادی در شیوه و عادت های خوردن در سراسر جهانست.

در عین حال، رژیم جدید به نقش کشاورزی و دامپروری در پدید آوردن تغییرات اقلیمی، تخریب حیات وحش و آلودگی دریاها و اقیانوس ها پرداخته است.

روزنامه گاردین که گزارش رژیم غذایی جدید را منتشر نموده، می نویسد: طبق توصیه دانشمندان کمیسیونی بین المللی، مصرف شکر و گوشت قرمز در سطح جهان باید نصف گردد، در حالی که مصرف سبزیجات، میوه، غلات و آجیل باید دو برابر گردد.

اما در جاهای خاصی باید تغییرات شدیدی صورت گیرد، مثلا در آمریکای شمالی، مردم باید 84٪ مصرف گوشت قرمز را کاهش دهند و مصرف غلات را شش برابر نمایند.

اروپایی ها نیز باید مصرف گوشت قرمز را تا 77 درصد پایین بیاورند و 15٪ بیشتر غلات و دانه های روغنی در رژیم غذایی خود وارد نمایند.

کارشناسان می گویند این رژیم غذایی برای انسان ها و برای محیط زیست برد-برد است، زیرا هم از مرگ بیش از 11 میلیون انسان که در اثر مصرف مواد غذایی ناسالم جان خود را از دست می دهند، جلوگیری می نماید و هم از تخریب محیط زیست که زندگی انسان ها به آن وابسته است.

پیش بینی ها حاکی از آن است که جمعیت کره زمین تا سال 2050 میلادی به 10 میلیارد نفر خواهد رسید و ادامه رژیم های غذایی ناسازگار با محیط زیست به معنای افزایش مسائل جسمانی و حاد شدن گرمایش زمین خواهد بود.

رژیم های غذایی ناسالم، علت اصلی بیماری ها

بنابر گزارش دویچه وله، رژیم های غذایی ناسالم، دلیل اصلی بیماری ها هستند. این واقعیت که 800 میلیون نفر در جهان گرسنه هستند، دو میلیارد نفر از سوء تغذیه رنج می برند و دو میلیارد نفر دیگر نیز دچار چاقی و اضافه وزن هستند، لزوم تغییر سریع رژیم غذایی جهانی را نشان می دهد.

آموزشگاه های علمی جهانی اخیرا به این نتیجه رسیده اند که سیستم غذایی جهان در حال فروپاشی است. کشاورزی صنعتی هم به واسطه تخریب جنگل ها و رها شدن گاز متان توسط دام ها، بیش از پیش به تخریب محیط زیست دامن می زند.

والتر ویلت، استاد دانشگاه هاروارد، که یکی از مدیران کمیسیون جهانی نیز هست به روزنامه گاردین می گوید: رژیم غذایی جهانی باید از بنیاد تغییر کند.

گزارش اخیر کمیسیون جهانی در مورد رژیم غذایی بین المللی در ژورنال پزشکی لنست منتشر شده و آماده ارائه به سیاست گذاران در 40 شهر در سراسر جهانست.

گزارش اخیر هم چنین نتیجه گرفته که دور ریختن مواد غذایی باید تا 15٪ کاهش پیدا کند.

رژیم غذایی جهانیِ گیاه محور

رژیم غذایی جهانی که دانشمندان اخیرا معرفی نموده اند به طور وسیعی گیاه محور است و به شخص اجازه دریافت 2500 کالری در روز را می دهد.

در این رژیم، خوردن یک برگر با گوشت گوساله و دو بار ماهی در هفته مجاز شناخته شده ولی بیشتر پروتئین مورد احتیاج باید از غلات و آجیل تامین گردد.

مصرف روزانه یک لیوان شیر و مقداری کره یا پنیر و هم چنین یک یا دو تخم مرغ درهفته هم با دستورالعمل رژیمی منطبق است.

بر اساس رژیم غذایی پیشنهادی جدید، نصف هر بشقاب غذا سبزی و میوه و نصف دیگر آن غلات است.

مترجم و دبیر خبر: معصومه انصاری

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "رژیم غذایی گیاهی، راه نجات انسان و زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم غذایی گیاهی، راه نجات انسان و زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید