درخشش کجا رخ داد؟ │ تصاویری از لوکیشن های فیلم دلهره آور استنلی کوبریک

به گزارش وبلاگ 1 کد، داستان فیلم معروف و درخشان درخشش اثر استنلی کوبریک در هتلی با نام اورلوک هتل رخ می دهد که صحنه های آن حاصل ترکیب دو هتل یکی در کالیفرنیا و دیگری در اورگان است.

درخشش کجا رخ داد؟ │ تصاویری از لوکیشن های فیلم دلهره آور استنلی کوبریک

وبلاگ 1 کد : یکی از فیلم هایی که هنوز هم بعد از گذشت بیش از 37 سال در ژانر وحشت حرفی برای گفتن دارد و همچنان تماشایی است فیلم دلهره- روانشناختی درخشش اثر کارگردان پرآوازه سینما استنلی کوبریک است. این فیلم براساس رمانی با همین نام است که استفان کینگ در سال 1977 آن را نوشت.

تقریبا تمام داستان این فیلم که محصول 1980 آمریکا است در هتلی با نام اورلوک هتل پیش می رود. این هتل روی سایتی تاریخی بنا شده که زمانی گورستان بومیان آمریکایی و جزو میراث فرهنگی سرخپوستان بوده است. اورلوک هتل، اقامتگاهی تابستانی است که بین ماه های اکتبر تا می (مهر تا اردیبهشت) تعطیل می گردد.

هرچند این هتل وجود خارجی ندارد، اما لوکیشن هایی که محل فیلمبرداری صحنه های این هتل بودند امروزه به عنوان جاذبه های مهمی در بخش گردشگری سینما (سینه توریسم) شناخته می شوند.

دریاچه سنت مری

دریاچه سنت مری که در امتداد جزیره غاز وحشی در پارک ملی گلیشر در ایالت مونتانای آمریکا واقع شده است، محل فیلمبرداری صحنه شروعین فیلم درخشش است. این دریاچه در ارتفاع هزار و 367 متری از سطح دریا واقع شده است و به همین آب بسیار سردی دارد به طوری که دمای آن به ندرت بالای 10 درجه سانتیگراد می رسد. طول دریاچه سنت مری 15.9 کیلومتر و عمق آن 91 متر و مساحتش 15.88 کیلومترمربع است. در فصل زمستان در بیشتر مواقع سطح این دریاچه کاملا یخ می بندد و ضخامت یخ تا 1.2 متر هم می رسد.

هتل آهواهنی

صحنه های داخلی اورلوک هتل به صورت دکور در استودیوهای ای ام آی در هرتفوردشایر بریتانیا ساخته شد اما این دکورها براساس ویژگی های هتل آهواهنی ساخته شد. به طوری که لابی، سالن استراحت (لانژ بزرگ) و آسانسورهای هتل آهواهنی در استودیو بازسازی شدند. این هتل که در پارک ملی یوسیمیتی در ایالت کالیفرنیای آمریکا واقع شده است از اول مارس 2016 به هتل مجستیک یوسیمیتی تغییر نام داد. هر چند صحنه های درخشش در هتل آهواهنی فیلمبرداری نشد اما پس از اکران این فیلم، بسیاری از مردم برای دیدن هتلی که دکورهای اورلوک هتل براساس آن ساخته شده بود به آهواهنی رفتند.

سرای تیمبرلاین

سرای تیمبرلاین (Timberline Lodge) نام اقامتگاهی در کوه هود (ماونت هود) در ایالت اورگان آمریکا است که صحنه های بیرونی اورلوک هتل در آن فیلمبرداری شده است. سرای تیمبرلاین، اقامتگاهی کوهستانی در دامنه جنوبی ماونت هود در شهرستان کلاکمس در فاصله 97 کیلومتری شرق پورت لند است. این هتل بین سال های 1936 تا 1938 ساخته شد.

اتفاقی که در درخشش شروع شد

یکی از رویدادهای مهمی که درخشش را به نقطه شروع تبدیل کرد، استفاده از استدی کم بود. استدی کم نام دستگاهی است که برای تثبیت تصویر و حذف ارزش ها و حرکات ناخواسته دوربین های فیلمبرداری به کار می رود. استنلی کوبریک این وسیله را اختراع نکرد اما اولین کسی بود که با اشتیاق برای فیلمبرداری درخشش از آن استفاده کرد و در سکانس مشهور هزارتوی شمشاد توانست با طراحی لرزه گیر استدی کم بدون تار شدن تصویر یا جابه جایی فوکوس در اثر لرزه ، پلان های فیلمبرداری روی دست را با دقت بالایی ضبط کند. بلافاصله پس از درخشش، استدی کم به یکی از تجهیزات ثابت و استاندارد فیلمبرداری تبدیل شد.

منبع: چمدان

به "درخشش کجا رخ داد؟ │ تصاویری از لوکیشن های فیلم دلهره آور استنلی کوبریک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخشش کجا رخ داد؟ │ تصاویری از لوکیشن های فیلم دلهره آور استنلی کوبریک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید