خرید خودرو صفر به شرط گواهی نامه می گردد

به گزارش وبلاگ 1 کد، خبرنگاران : سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از تصویب کلیات طرح فراوری و ساماندهی عرضه خودرو در جلسه امروز کمیسیون اطلاع داد و گفت: بر اساس این طرح خودرو در بورس کالا عرضه می گردد و خریداران باید دارای گواهی نامه باشند.

خرید خودرو صفر به شرط گواهی نامه می گردد

به گزارش وبلاگ 1 کد ،حجت الله فیروزی با تشریح جلسه امروز کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار کرد: در جلسه امروز طرح فراوری و ساماندهی عرضه خودرو براساس برنامه زمانبندی که از قبل در دستور جلسه اعلام شده بود در کمیسیون مطرح شد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس اضافه نمود: طرح فراوری و ساماندهی عرضه خودرو به طور کامل در جلسه ارائه شد و پس از آن موافقین و مخالفین به بیان نقطه نظرات خود درخصوص طرح پرداختند و در نهایت کلیات طرح به تصویب کمیسیون رسید.

فیروزی توضیح داد: شاه بیت این طرح، عرضه همه خودروها به استثنای خودروهایی که به تیراژ محدود در سال فراوری می شوند یا شرکت هایی که کل تیراژ خودروهای آنها بسیار محدود است، مابقی حتما باید در بورس کالا عرضه شوند.

وی تاکید نمود: خودروهایی که در بورس کالا عرضه نشوند اعم از فروشنده و خریدار، جرم انگاری شده و مجازات می شوند و کالا نیز به عنوان کالای قاچاق محسوب می گردد.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در بورس کالا به هر خودرو توسط بورس یک شناسه یا کد تعلق می گیرد که به این شکل خرید و فروش خودرو قابل ردیابی خواهد بود و هر شخصی می تواند هر 3 سال یک بار با یک کد ملی، یک خودرو در بورس کالا خریداری کند و قبل از خاتمه سه سال مقرر نمی تواند اقدام به فروش خودرو کند.

فیروزی توضیح داد: اگر شخصی قبل از خاتمه 3 سال، اقدام به فروش خودرو کند، باید 80 درصد از مابه التفاوت قیمت پایه و قیمت فروش بازار را به عنوان مالیات به دولت پرداخت کند و این موضوع برای از میان برداشتن دلالی است.

وی با بیان اینکه در طرح ساماندهی عرضه خودرو خریداران باید گواهی نامه و کد ملی داشته باشند، توضیح داد: مصارف مختلفی برای هزینه کرد مابه التفاوت قیمت فروش خودرو در بورس و قیمت پایه در نظر گرفته شده است؛ 20 درصد برای توسعه حمل و نقل عمومی و جایگزینی خودروهای فرسوده، 10 درصد افزایش کمیت و کیفیت فراوری خودرو، 50 درصد پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به خودروسازان برای تحقیق و توسعه.

وی با اشاره به تشکیل صندوقی در وزارت صنایع و معادن گفت: از مازاد قیمت تمام شده هر خودرویی که توسط کارخانه دار ساخته و به بورس ارائه می نماید صندوقی در وزارت صنایع تشکیل می گردد که از محل آن صندوق، 10 درصد به عنوان پاداش به فراوریکننده خودرو بابت افزایش کمی و کیفی خودرو پرداخت می گردد.

این نماینده مجلس ادامه داد: از محل این صندوق همچنین، 20 درصد به عنوان تسهیلات وام به زوج های جوان که توان خرید خودرو را ندارند، 50 درصد به عنوان تسهیلات قرض الحسنه به خودروسازان برای تحقیق و توسعه، 20 درصد برای شبکه حمل و نقل عمومی و جایگزین کردن خودروهای فرسوده و توسعه حمل و نقل تعلق می گیرد.

فیروزی اظهار داشت: بنابراین این موضوع طرح فراوری و ساماندهی عرضه خودرو شامل سه محور اساسی از جمله عرضه همه خودروها در بورس، جرم انگاری برای خودروهایی که در بورس عرضه نمی شوند که مجازات محسوب می گردد، به فروش خودروهای قبل از 3 سال، 80 درصد مالیات به عنوان مابه التفاوت قیمت پایه ای که خریداری شده و قیمتی که در بازار به فروش می رسد، تعلق می گیرد.

منبع: اقتصادنیوز

به "خرید خودرو صفر به شرط گواهی نامه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرید خودرو صفر به شرط گواهی نامه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید