حسن وارسته نویسنده پایتخت: دلم می خواست خودم بهبود را بازی کنم

به گزارش وبلاگ 1 کد، تهران (پانا) - حسن وارسته از نویسندگان اصلی سریال پایتخت که خلق شخصیت هایی همچون فهیمه، رحمت و بهبود را بر عهده داشته، گفت از میان این شخصیت ها به قدری بهبود را دوست داشتم که دلم می خواست خودم بازی اش کنم.

حسن وارسته نویسنده پایتخت: دلم می خواست خودم بهبود را بازی کنم

به گزارش روابط عمومی شبکه آی فیلم، حسن وارسته یکی از نویسندگان سریال در حال پخش پایتخت از شبکه آی فیلم، درباره ساخت این سریال، که در حال پخش از کانال فارسی است، با آی فیلم به گفت وگو پرداخت.

یکی از مهمترین نویسندگان این مجموعه حسن وارسته بوده است که در نگارش فیلمنامه های فصل دوم و سوم و چهارم با این مجموعه همکاری کرده است. از جمله کارهای مهم او در این مجموعه خلق شخصیت های بهبود و رحمت و فهیمه بوده است.

وارسته گفت: فیلمنامه پایتخت در یک اتاق فکر و با مشارکت نویسندگان شکل می گرفت و نمی توان گفت فلان سکانس توسط فلان نویسنده و فلان صحنه توسط نویسنده دیگر نوشته شده، گرچه نگارش های انفرادی هم وجود داشت؛ مثلا در پایتخت 2 که من دعوت به کار شده بودم تقریبا یک دوم فیلمنامه تا قسمت پلمب شدن رستوران را تنهایی جلو بردم که بعد با تولید هم زمان شدیم که من از محسن تنابنده خواستم نویسنده ای در کنارم باشد که همفکری کنیم. در واقع در نگارش های فردی هم باز مشورت و همفکری آقای تنابنده و دیگر دوستان وجود داشت؛ از جمله کورش نریمانی که در فصل دوم در کنار ما قرار گرفت که از زمانی که کامیون به تهران می رسد و ماجرای جایزه صداوسیما پیش می آید، با ما همفکری کرد.

وی با اشاره به اینکه در پایتخت، شاه پیرنگ به معنای متعارفش نداشتند، توضیح داد: ما یک اتفاق مرکزی را مبنا قرار می دادیم برای اینکه مثلا قرار است نقی گنبد و گلدسته ای را از شمال به جنوب ببرد. حالا با هم فکر می کردیم که چه اتفاقاتی را می توان برای این سفر طراحی کرد که جذاب باشد. در واقع ما یک موقعیت را در نظر می گرفتیم و طراحی می کردیم و با همفکری به پردازش و شاخ و برگ دادن آن می پرداختیم. در این مدل معمولا از دل قصه قبلی، قصه بعدی خلق می شود.

این نویسنده با اشاره به اینکه در ترسیم بسیاری از موقعیت ها به تجربه های زیسته نویسندگان ارجاع شده است، اظهار کرد: ما در پایتخت بر مبنای موقعیت پیش می رفتیم و هر موقعیتی، مقتضیات دراماتیک خود را ایجاب می کرد. مثلا در پایتخت2 در قسمت پلمب شدن رستوران یکی از بستگانم که پلیس بود، برای من تعریف کرده بود که مغازه ای را پلمب کردیم و متوجه نوزادی که در آن قرار داشت، نشدیم. ما از همین موقعیت و اتفاق در سکانس پلمب رستوران استفاده کردیم.

وارسته ادامه داد: بسیاری از موقعیت های پایتخت، خاطرات مشترکی است که مردم آن را در زندگی خود تجربه کرده اند. ما سعی کردیم همین خاطرات مشترک را دراماتیزه کرده و به تصویر بکشیم. حتی شخصیت های قصه، هر کدام نماد آدم هایی است که ما در پیرامون خود می بینیم و شاید خودمان یکی از آنها باشیم. شخصیت ها و کاراکترهای پایتخت فارغ از اینکه به کدام منطقه از ایران و خرده فرهنگ ها و سنت های آن تعلق دارند، توانسته خصلت های ملی را هم در خود گنجانده و بازنمایی کند و به همین دلیل مخاطب ایرانی با هر قومیت و اهل هر استانی بودن، توانسته ردپای خود و اطرافیانش را در آن پیدا کند.

این نویسنده مطرح کشورمان، پایتخت را یک کمدی اجتماعی دانست و با بیان اینکه قصه ها با مراجعه به واقعیت های اجتماعی و زندگی روزمره مردم شکل گرفت و این موقعیت های گوناگون را در پایتخت به درام و طنز بدل کردیم، به خاطره ای پرداخت: یادم هست سر پایتخت 3 که هنوز خشایار الوند به ما ملحق نشده بود، ما درگیر این بودیم که قسمت اول را از کجا آغاز کنیم. من با تنابنده سر فیلم لامپ صد در دلیجان بودیم که در آنجا فیلمی دستم رسید که مربوط به یک عروسی در یکی از اقوام ایرانی بود که در حال پایکوبی و پایکوبی بودند که از داربست می افتند. همان موقع من از طریق سرچ دراینترنت یک جشن عروسی در خارج از کشور را هم دیدم که چنین اتفاقی در آن رخ داده بود و یکهو سقف تالار عروسی پایین می آید. همین اتفاق را از طریق گفت و گوی با هم به موقعیتی کمیک در قسمت های اول پایتخت3 تبدیل کردیم. برای قسمت های بعد، خشایار ایده ورزش کشتی را مطرح کرد که با توجه به اینکه مازندران مهد کشتی ایران است، نقی را در شمایل یک پیشکسوت کشتی تعریف کنیم.

وی ابراز کرد: فصل 2 را دوست دارم چراکه در آن یک سری شخصیت ها خلق شدند که در آن سهم داشتم؛ مثل رحمت و بهبود و فهیمه. همچنین جاده ای بودن قصه پایتخت2 هم جذابیت های خاصی برای من داشت که دوستش دارم. گرچه معتقدم هیجانی که در فینال نتیجه گیری فصل3 وجود دارد در فصل2 نیست. با این حال فصل دوم آغاز همکاری من با مجموعه پایتخت است و برای من خاطره انگیز است. ضمناً فکر می کنم ذائقه جدیدی درکمدی در فصل 2 ایجاد شد که قبلا تجربه نکرده بودیم؛ اما در نهایت به نظرم پایتخت 3 کمدی ترین فصل پایتخت است. ضمن اینکه در فصل 3 شخصیت ها شکل گرفته بودند و جایگاه خود را پیدا کرده بودند.

وارسته با بیان اینکه چون در خلق شخصیت های بهبود و رحمت و فهیمه نقش داشتم، این سه شخصیت را خیلی دوست دارم، اظهار داشت: بهبود برای من جذابیت بیشتری دارد به ویژه بهبود در پایتخت 3. زمانی که بهبود را برای پایتخت2 می نوشتم به تنابنده گفتم من این شخصیت را خیلی دوست دارم که ایشان گفت خودت آن را بازی کن. بعد جلوتر که رفتیم آنقدر این شخصیت شیرین شده بود که محسن گفت: نه! باید برای این نقش یک بازیگر حرفه ای بیاورم. درست هم می گفت با اینکه من با انگیزه بازی کردن در این نقش، بهبود را نوشتم اما نمی توانستم به توانمندی مهران احمدی این نقش را بازی کنم؛ ولی به هر حال بهبود از آن شخصیت هایی بود که دلم می خواست بازی اش کنم.

منبع: خبرگزاری پانا

به "حسن وارسته نویسنده پایتخت: دلم می خواست خودم بهبود را بازی کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حسن وارسته نویسنده پایتخت: دلم می خواست خودم بهبود را بازی کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید