حبس یا تعارف یک لیوان آب خنک؟ ، چرا بعضی از رای دادگاه اکبر طبری راضی نیستند؟

به گزارش وبلاگ 1 کد، قوه قضاییه نیازمند رسانه ای حرفه ای و متخصص است تا بتواند افکار عمومی را با خود همراه ساخته و تصویر درست و دقیقی از نظام حقوقی و قضایی جمهوری اسلامی ارائه دهد.

حبس یا تعارف یک لیوان آب خنک؟ ، چرا بعضی از رای دادگاه اکبر طبری راضی نیستند؟

به گزارش خبرنگار اجتماعی وبلاگ 1 کد؛ محمد خزایی دانشجوی کارشناسی حقوق در یادداشتی به آنالیز رای دادگاه اکبر طبری و واکنش هایی که نسبت به آن در جامعه ایجاد شد، پرداخته است و می نویسد: هفته اخیر با اعلام سخنگوی قوه قضاییه بالاخره حکم بدوی پرونده معروف و جنجالی معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه رسانه ای شد. بنابر گفته اسماعیلی، اکبر طبری به واسطه هشت فقره جرم به 58 سال و 9 ماه و 20 روز حبس و هزار میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شده است که پس از قطعیت حکم، شدیدترین مجازات یعنی 31 سال حبس برای او اجرا خواهد شد.

پس از اعلام این خبر برخلاف انتظارات مبنی بر تشفی خاطر جامعه، بعضی از مردم با اظهار نارضایتی از حکم صادره، آن را نامتناسب با جرم اکبر طبری دانسته و در همین جهت هشتگ عجیب طبری را اعدام کنید و طبری اعدام گردد را در شبکه های اجتماعی ترند کردند. ولی آیا واقعا 31 سال حبس برای جرائم اکبر طبری متناسب نیست؟

البته اصل تناسب جرم و مجازات و بحث پیرامون آن مسئله تازه ای نیست و بسیاری از دانشمندان علوم اجتماعی و حقوق درباره آن سخن گفته اند. اما موضوع غالبا مغفول مانده در آنالیز این اصل، دیدگاه مردم راجع به تناسب مجازات های معین شده برای هر جرم است؛ مسئله ای که تحت تأثیر متغیر های متعددی از تصورات عمومی مردم تا شرایط سیاسی و مالی جامعه قرار گرفته است که آنالیز تک تک آن ها کاری سخت و نیازمند پژوهش بسیار است.

یکی از متغیر های موثر در افکار عمومی راجع به تناسب جرم و مجازات که در اعتراضات اخیر نسبت به حکم اکبر طبری نیز نقش به سزایی داشته است، تصور مردم از مجازات هایی است که نسبت به مجرمین اعمال می گردد. تصوراتی که غالبا ناشی از مشاهدات و شنیده های مردم از رسانه ها و شبکه های اجتماعی است.

یک لحظه چشمتان را ببندید و زندان را تصور کنید. سپس فرض کنید یک مجرم مالی که از مسئولان ارشد حکومتی بوده قرار است 31 سال را در آن زندان سپری کند. آیا به نظر شما آن فرد در زندان قرار است زجر بکشد و تاوان پس بدهد؟ یا اولین چیزی که در خاطرتان می آید مرخصی های پیاپی، امکانات بالای رفاهی در زندان، امکان عفو و... است؟ گمانم شما هم با من موافق باشید که تصور دوم تصور رایج تری است و البته که تصور پربیراهی نیز به نظر نمی رسد.

وقتی مدتی یکبار خبر هایی از مرخصی زندانیان گردن کلفت و عکس های متعدد از خوشگذرانی زندانیان با جرائم سنگین در شبکه های اجتماعی منتشر می گردد و حتی خود خبرگزاری رسمی قوه قضاییه با انتشار گزارشی تصویری، زندان ها را دارای امکانات رفاهی خوب معرفی می نماید؛ طبیعی است که از نظر بسیاری از مردم، قوه قضاییه با محکوم کردن اکبر طبری به 31 سال حبس در حق او لطف نموده است!

البته مقصود آن نیست که زندان ها باید به محیط هایی خشن و غیرانسانی تبدیل شوند، لکن باید تصور درستی از زندان و محدودیت های ناشی از حبس در ذهن مردم ایجاد گردد تا هم اعتماد عمومی نسبت به تصمیمات دستگاه قضا بالا رود و هم اینکه بازدارندگی مجازات حبس که یکی از رایج ترین مجازات های نظام حقوقی ماست حفظ گردد.

در نهایت باید این حرف تکراری را باز تکرار کرد که قوه قضاییه نیازمند رسانه ای حرفه ای و متخصص است تا بتواند افکار عمومی را با خود همراه نموده و تصویر درست و دقیقی از نظام حقوقی و قضایی جمهوری اسلامی ارائه دهد، ضرورتی که در صورت بی اعتنایی سبب بروز دوباره بازخورد های هیجان زده و عجیبی نظیر هشتگ طبری را اعدام کنید خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "حبس یا تعارف یک لیوان آب خنک؟ ، چرا بعضی از رای دادگاه اکبر طبری راضی نیستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حبس یا تعارف یک لیوان آب خنک؟ ، چرا بعضی از رای دادگاه اکبر طبری راضی نیستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید