جزییات مهم درباره داروهای درمان کرونا که نمی دانستید

به گزارش وبلاگ 1 کد، خبرنگاران : برای درمان مبتلایان به کرونای بستری در بیمارستان از دو دسته دارویی استفاده می گردد که بر اساس پروتکل های کمیته علمی ستاد کرونای وزارت بهداشت تایید شده است که یک گروه داروهای ضدویروس و گروه دیگر هم داروهای موثر بر سیستم ایمنی هستند.

جزییات مهم درباره داروهای درمان کرونا که نمی دانستید

به گزارش وبلاگ 1 کد به نقل از ایسنا، مهناز شکروی با اشاره به داروهای معروفی که برای درمان بیماری کووید-19 مطرح می شوند، درباره میزان اثرگذاری آن ها، گفت: کرونا ویروس به خانواده وسیعی از ویروس ها با انواع متفاوت گفته می گردد که نوع کووید-19 از این خانواده برای اولین بار در دسامبر 2019 در شهر ووهان چین شناسایی شد و تا امروز هیچ داروی اختصاصی برای درمان این بیماری فراوری و عرضه نشده است.

وی اضافه نمود: باید توجه کرد که 80 درصد مبتلایان به کووید-19 فقط با درمان های حمایتی در منزل که شامل درمان های سنتی و درمان علامتی برای کاهش شکایت بیمار از تب، آبریزش بینی، بدن درد و ... است، بهبود یافته و احتیاجی به مراجعه به مراکز درمانی ندارند، اما 15 درصد مبتلایان شرایط شان وخیم شده و به اکسیژن احتیاج پیدا می نمایند. این افراد گروهی هستند که با درگیری التهابی در ریه به مراکز درمانی مراجعه می نمایند. همچنین متاسفانه 5 درصد از مبتلایان به بیماری کووید-19 نیز به ونتیلاتور احتیاج پیدا می نمایند و بیشتر شامل سالمندان، افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی و... هستند.

شکروی ادامه داد: در نهایت طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی 80 درصدی که شرایط بیماری شان شدید نیست، تا حد امکان از مراجعه به مراکز درمانی خودداری نمایند و طی دو هفته قرنطینه در منزل استراحت نمایند، اما اگر به تنگی نفس و درد قفسه سینه دچار شدند، باید به بیمارستان مراجعه نمایند.

وی با تاکید بر اینکه دارو درمانی را برای مبتلایانی انجام می دهیم که کارشان به بیمارستان برسد، گفت: در منزل و در قرنطینه خانگی احتیاجی به داروهای تخصصی نداریم و به هیچ وجه استفاده خودسرانه از داروهای تخصصی توصیه نمی گردد، اما متاسفانه در ماه های گذشته به وفور با افرادی روبرو شده ایم که در فضای مجازی به دنبال دارو می گردند تا در منزل برای عزیزان شان استفاده نمایند.

این داروساز ادامه داد: برای درمان مبتلایان بستری در بیمارستان از دو دسته دارویی استفاده می گردد که بر اساس پروتکل های کمیته علمی ستاد کرونای وزارت بهداشت تایید شده است که یک گروه داروهای ضدویروس و گروه دیگر هم داروهای موثر بر سیستم ایمنی هستند.

شکروی با اشاره به شرایط اثربخشی داروهای ضدویروسی که برای درمان کرونا معروف شده اند، گفت: متاسفانه در بعضی موارد می بینیم که مردم به دنبال تامین این داروها از بازارهای غیر رسمی و غیرقانونی و حتی با قیمت های بسیار بالا هستند. یکی از این داروها، داروی تزریقی ضد ویروس رمدسیویر (remdisivir vial) است. استفاده از این دارو که البته در بچه ها و زنان باردار مبتلا به کووید-19 نتایج خوبی داده است، طبق آخرین مصوبه دارویی مهر ماه 99 در پروتکل های وزارت بهداشت فقط با تجویز پزشک و در بیمارستان مجاز است.

وی گفت: طی ماه های گذشته دیده شده که این دارو متاسفانه در بازار غیر رسمی با قیمت های عجیب و غریب 80 میلیونی و 100 میلیونی عرضه شده، در حالیکه نوع ایرانی آن فراوری شده و اثربخشی خوبی دارد که با قیمت یک میلیون و 200 هزار تومان در بیمارستان و با تجویز پزشک در اختیار بیماران قرار می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه داروهای تخصصی فقط برای کسانی است که در بیمارستان بستری شده اند و مردم نباید به صورت خودسرانه این داروها را مصرف نمایند، اضافه نمود: داروی خوراکی فاویپیراویر (favipiravir tablet) نیز یکی از داروهایی است که به اسم درمان کرونا معروف شد و ابتدا در روسیه و آمریکا استفاده شد، اما طی آخرین پروتکل وزارت بهداشت در مهر 99، این دارو از رژیم دارویی بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان ها به دلیل اثربخشی پایین خارج شد.

شکروی تاکید نمود: در آخرین مصوبه وزارت بهداشت دو دارو که مصرف آن ها در درمان کرونا اثربخشی قابل توجهی داشتند، اعلام شد که یکی از آن ها کورتون ها هستند. در مرحله خاصی از ابتلا، برای کاهش التهاب ریوی بیمار از کورتون ها استفاده می گردد که شکایت بیمار از تنگی نفس را کاهش می دهد. دومین نوع داروهایی که مطرح شدند اینترفرون ها هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می نمایند و به سیستم ایمنی ضعیفی که نمی تواند به تنهایی ویروس را مهار کند، یاری می نمایند.

شکروی تاکید نمود: البته سیستم ایمنی بدن یک فرد سالم می تواند ویروس بیماری کووید-19 را مهار کند و به همین دلیل 80 درصد افراد اصلا احتیاجی به درمان دارویی ندارند. باید توجه کرد که اضطراب درباره کرونا بسیار خطرناک تر از خود ویروس است. 20 درصدی هم که درمان دارویی احتیاج دارند، معمولا شامل سالمندان، زنان باردار و بچه ها زیر دو سال هستند. در نوجوانان و بچه ها بالای دو سال علائم بیماری خفیف بوده و موارد زیادی توانسته اند این بیماری را مهار نمایند.

عضو انجمن علمی داروسازان ایران گفت: یکی از داروهای موثر در درمان کرونا، داروی گوارشی فاموتیدین است که جزو آنتی اسیدها است و داروی معده محسوب می گردد، اما جالب است که در بیماران سرپایی علائم بیماری کررونا را کاهش داده و تاییدیه وزارت بهداشت هم روی آن وجود دارد.

شکروی در ادامه صحبت هایش، گفت: بعضی داروها هم هستند که بی تاثیرند، اما بین مردم شایعه شده که این داروها در درمان کرونا موثرند. یکی از این داروهای بی تاثیر، آنتی بیوتیک ها هستند که هیچ ضرورتی ندارند و یاریی به مقابله با ویروس نمی نمایند. داروی دیگر هم هیدروکسی کلروکین است که طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی هیچ تاثیری ندارد و در نهایت داروهای کلترا و اکتمرا که ترکیبی از چند دارو هستند و هیچ تاثیری در درمان کرونا ندارند.

وی با بیان اینکه بعضی ویتامین ها ضد کرونا هستند و تاییدیه وزارت بهداشت را هم دارند، گفت: یکسری ویتامین ها و مواد معدنی می توانند سیستم ایمنی را مقاوم نمایند تا بیماری کووید-19 را مهار کند. این ویتامین ها شامل ویتامین A، E و D و املاح سلنیوم و روی نقش بسزایی در کاهش ریسک ابتلا به کرونا دارند.

شکروی تاکید نمود: در نهایت کل داروهای موجود، فقط درمان علامتی محسوب می شوند و تا امروز دارویی که بتواند به صورت اختصاصی ویروس کووید-19 را از بین ببرد، نداریم.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش به فرایند فراوری واکسن کرونا اشاره و اظهار کرد: با وجود اینکه در حال حاضر که این واکسن در بعضی کشورها فراوری شده و کشورهایی مانند چین، آمریکا و روسیه مدعی فراوری آن هستند، اما هنوز تاییدیه ای از سوی سازمان بهداشت جهانی برای استفاده همگانی از این واکسن های کرونا منتشر نشده است. باید توجه کرد که مسائل زیادی بر سر راه فراوری یک واکسن جدید وجود دارد؛ چراکه قرار است واکسن به یک فرد سالم تزریق گردد و باید تمام ریسک های آن آنالیز گردد.

شکروی ادامه داد: از طرفی میزان مصونیت و ایمنی حاصل از واکسن کووید-19 و حتی میزان مصونیت در افراد مبتلا به خود ویروس کرونا هنوز مشخص نیست. ما موارد زیادی از ابتلای مجدد داشته ایم و حالا حالاها فراوری واکسن کار دارد. هر چند که کشورهایی مانند چین، آمریکا و روسیه بنا به دلایل مختلف در این باره ادعاهایی را مطرح نموده اند.

وی گفت: در کشور ما هم تحقیقات درباره فراوری واکسن از روزهای اول شیوع کرونا شروع شد و طبق اعلام وزیر بهداشت، تست حیوانی واکسن کرونای ایرانی با موفقیت اجرا شده است. به هر حال قطعا فرایند تحقیقات انسانی قطعا طولانی تر خواهد بود. زیرا باید تست های بالینی زیادی حداقل بر روی 20 تا 40 هزار نفر انجام گردد و عوارض آن سنجیده و دوز واکسن مشخص گردد.

این داروساز گفت: با توجه به اینکه هم واکسن مصونیت طولانی مدت نخواهد داد و هم درمان های دارویی برای بیماران بستری درمان اختصاصی محسوب نمی شوند، بهترین راه همان پیشگیری است. باید توجه کرد که تنها راه انتقال بیماری تماس فرد با ترشحات حلق و بینی شخص آلوده است. حال اگر این ترشحات بر روی سطحی باشد و فردی بعد از سه روز هم دست به آن سطح آلوده بزند و بعد دستش را به چشم، دهان یا بینی بزند، ریسک بالای ابتلا خواهد داشت. بنابراین علاوه بر استفاده از ماسک، شست وشوی دست و حفظ فاصله اجتماعی نیز بسیار مهم است. اگر فردی در نزدیکی شما عطسه یا سرفه کند و بیش از یک متر با او فاصله داشته باشید، قطرک های تنفسی فرد به شما نمی رسد.

وی در ادامه با اشاره به شرایط توزیع واکسن آنفلوآنزا و با بیان اینکه متاسفانه بعضی سودجویان به خود اجازه دادند که با پیش فروش واکسن آنفلوآنزای فصلی در فضای اینترنتی کلاهبرداری نمایند، گفت: این درحالیست که هنوز هیچ واکسن آنفلوآنزای فصلی در داروخانه ها توزیع نشده است. در عین حال واکسن آنفلوآنزای فصلی فقط برای افراد پرخطر مانند سالمندان، بچه ها زیر دو سال و افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای لازم است. بنابراین مردم اگر بیشتر پیشگیری نمایند و پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند، احتیاجی به تزریق واکسن آنفلوآنزای فصلی هم ندارند.

منبع: اقتصادنیوز

به "جزییات مهم درباره داروهای درمان کرونا که نمی دانستید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات مهم درباره داروهای درمان کرونا که نمی دانستید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید