جای شعر در رسانه ملی خالی است

به گزارش وبلاگ 1 کد، خبرنگاران/خراسان رضوی مصطفی محدثی خراسانی گفت: حوزه شعر ظرفیت برنامه سازی بیشتری نسبت به هنرهای دیگر در رسانه ملی دارد اما جای خالی آن در صدا و سیما احساس می گردد.

جای شعر در رسانه ملی خالی است

این شاعر آئینی در گفت وگو با وبلاگ 1 کد با بیان این مطلب اظهار کرد: شعر، رسانه تاریخی ما، ثروت و هنر ملی ماست و کماکان در زیرساخت همه حوزه های فرهنگ کارکرد خود را دارد و الهام بخش سایر حوزه هاست. طبیعتا رسانه ملی می تواند نقش موثرتری در برنامه سازی در حوزه شعر داشته باشد. معتبرترین کار ادبی که صداوسیما اکنون در حوزه شعر انجام می دهد، برگزاری مشاعره است و برنامه ادبی درست و درمانی که بتواند کارشناسی شده و با پشتوانه باشد و از همه مهمتر، برای مردم جذابیت داشته باشد و بتواند پلی برای پیوند میراث گرانقدر ادبی ما و مردم باشد، ندارد.

وی اضافه کرد: در کل کشور نهادهای متولی فرهنگ سرمایه ای برای شعر کنار نمی گذارند و برنامه روشن و مشخصی برای آن ندارند. امروز شعر به حال خود رها شده و ممکن است در چند فرهنگ سرا و بر اساس نیازهای خود آن فرهنگ سراها اقداماتی در این زمینه صورت بگیرد اما در مجموع در کشور ما راهبرد درازمدت و برنامه ریزی کلانی وجود ندارد.

محدثی خراسانی در رابطه با شرایط شعر آئینی در روزگار کنونی اعلام کرد: در شعر آئینی پس از انقلاب تحولی ایجاد شد و در آن فضایی نو هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی شکل گرفت و شاعران ما به منظرهایی در شعر آئینی رسیدند که قبل از انقلاب کمتر به آن ها توجه شده بود. شعر ما بیشتر به توصیف مضامین آئینی و بیان چگونگی آن به سمتی حرکت کرد که این مضامین را تبیین کند و چرایی آن را بیشتر جستجو کند و در شعر به آن پاسخ دهد. همین موضوع موجب شد نگاهی سرشار از آموزه های عشق و عرفان نسبت به اهل بیت(ع) در شعر آئینی پس انقلاب پیدا گردد.

این شاعر آئینی با اشاره به اهمیت جشنواره ها در پرورش و رشد شاعران آئینی جوان عنوان نمود: در ادامه این فرایند جشنواره ها و کنگره های مختلف برای شاعران، علی الخصوص شاعران نسل جوان ایجاد انگیزه کرد و خلق آثار حوزه آئینی رشد چشم گیری داشت اما به طبع آن برگزاری جشنواره ها و حجم تولیدات خالی از آسیب هم نبوده که البته می توان با برنامه ریزی ها و کارشناسی های دقیق تر، فراخوان های کارشناسی شده تر و برگزاری جشنواره های به سامان تر از این آسیب ها کاست.

وی با اشاره به مسابقه بین المللی جایزه عظیم شعر سال که توسط مرکز اسلامی آفریقای جنوبی با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در پرتوریا درحال برگزاری است، عنوان نمود: به نظر من هر حرکتی از این نوع، در هر سطحی می تواند مفید واقع گردد. چنین اقداماتی در حوزه شعر را باید به فال نیک گرفت و تایید کرد؛ علی الخصوص این جشنواره که در سطح جهانی و کلان برگزار می گردد و طراحان آن از شاعران توانمند، با تجربه و علاقه مند هستند و کاری که انجام می دهد بر اساس شناخت عمیق از این حوزه است.

محدثی خراسانی در مورد حواشی ایجاد شده برای این مسابقه و جایزه 10 هزار یورویی آن که به نفر برگزیده اهدا خواهد شد گفت: نفس برگزاری این کار و مشارکت در آن مهم است و رقابت موضوع دیگری است. اینکه یک منتخب قرار است در این جشنواره معرفی گردد و یک کار متفاوت برای اهدای جایزه شعر انجام گیرد، شاید از منظری بتواند در ایجاد انگیزه و سرودن شعر تازه تاثیرگذار باشد. بر این اساس من نیز در این مسابقه شرکت نموده ام.

این شاعر آئینی در پاسخ به این سوال که با توجه به حضور و شرکت بسیاری از عظیمان شعر و ادب فارسی کشور در این مسابقه، انتخاب چند نفر به عنوان برگزیده اقدامی درست است یا خیر و آیا ممکن است باعث دلخوری شاعران توانمند دیگر بگردد، اعلام نمود: این طور نخواهد بود. وقتی از ابتدا رویه این جشنواره اعلام شده و بر اساس فراخوان اولیه این کار پیش می رود و شاعران بر این اساس در مسابقه شرکت نموده اند، قوانین را پذیرفته اند و نباید توقع دیگری وجود داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جای شعر در رسانه ملی خالی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جای شعر در رسانه ملی خالی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید