جال محل، قصری روی آب

به گزارش وبلاگ 1 کد، یکی از زیباترین و عجیب ترین قصرهای جهان در میان یک دریاچه مصنوعی در نزدیکی جیپور هند قرار گرفته است. جال محل را در سال 1610 میلادی به دستور یکی از مهاراجه های هند در میان دریاچه مصنوعی مان ساگار ساخته اند. نام این بنا جال محل به معنای قصری روی آب است، اما هرگز از آن به عنوان قصر استفاده نشد، گفته می گردد تنها در زمان هایی که مهاراجه به همراه دوستانش به شکار اردک و مرغابی می رفتند، راهی جال محل می شدند و در این بنای رویایی به شکار می پرداختند. امکان شکار در این کاخ روی بام وسیع و زیبای آن امکانپذیر بود، چرا که بام آن را به شیوه یک باغ زیبا طراحی نموده اند که جلوه خاصی هم به این بنا بخشیده است.

جال محل، قصری روی آب

دریاچه مصنوعی مان ساگار محل زندگی پرندگان زیادی بود تا اینکه عدم رعایت اصول حفاظت از محیط زیست و جاری شدن زباله و فاضلاب به این دریاچه باعث شد تا توریست ها عطای تماشای زیبایی رویایی آن را به لقایش ببخشند و سال ها اقبالی از سوی گردشگران به این محل بسیار دیدنی نشان داده نشد، البته چند سالی می گردد که این دریاچه پاکسازی شده و بنا هم در حال تغییر کاربری به هتل است، اما گردشگران تنها می توانند تجربه قایق سواری در دریاچه مان ساگار و دریافت عکس یادگاری با قصر شناور راجستان را داشته باشند.

تماشای نمای بیرونی قصر این تصور را ایجاد می نماید که جال محل بنایی یک طبقه است، اما این بنا در چهار طبقه ساخته شده که طبقات دیگر آن زیر آب دریاچه قرار دارند. استفاده از مصالح ساختمانی خاص و به ویژه ملات آهک باعث شده تا نفوذ آب داخل بنا غیرممکن گردد.

منبع: همگردی

به "جال محل، قصری روی آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جال محل، قصری روی آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید