برای تک تک تابلوهای تهمینه میلانی قیمت ندادم، یک رِنج پیشنهاد دادم

به گزارش وبلاگ 1 کد، هفته ای که پشت سر گذاشتیم بیشتر تمرکز خبرها و صحبت های حوزه تجسمی درباره نمایشگاه نقاشی های تهمینه میلانی بود که به دلیل کیفیت پایین آثارش، کپی بودن برخی از آنها از آثار دیگران، قیمت های بالای تابلوها، کنسل شدن نمایشگاه و شکایت میلانی از گالری ایوان برای تعطیلی نمایشگاهش حاشیه های زیادی را ایجاد کرد. اما در این بین به میان آمدن نام مجید ملانوروزی مدیرکل سابق مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کسی که قیمت گذاری آثار را برعهده داشت مساله را وارد فاز دیگری هم کرد که به همین منظور با ملانوروزی گفتگویی انجام دادیم.

برای تک تک تابلوهای تهمینه میلانی قیمت ندادم، یک رِنج پیشنهاد دادم

مجید ملانوروزی کارشناس هنری درباره قیمت گذاری تابلوهای نقاشی تهمینه میلانی که در گالری ایوان حاشیه ساز شد، به وبلاگ 1 کد گفت: در حال حاضر من مسئولیت دولتی ندارم و می توانم هر فعالیتی انجام دهم. از طرف دیگر دلیلی ندارد پیشنهاد قیمت هایی که من اعلام کردم، روی آثار گذارده گردد چون من مسئول قیمت گذاری اصناف نیستم.

وی با بیان اینکه از نقاش بودن تهمینه میلانی آگاه نبوده است، شرح داد: چند روز قبل از برپایی نمایشگاه مربوطه، این هنرمند فیلمساز از من دعوت و درخواست کرد تا برای آثارش قیمت پیشنهاد دهم من هم چون با بازار عرضه و تقاضا آشنایی دارم و چون قبلاً تجربه نشان داده که برای آثار هنری سوپراستارها میلیون ها تومان هم خرج می نمایند و از طرف دیگر نمایشگاه عکس این هنرمند در سال 95 با رنج قیمتی 10 الی 15 میلیون تومان ارایه گردیده بود، قیمت گذاری را انجام و قیمت این آثار را از 10 الی 25 میلیون تومان پیشنهاد دادم. البته من برای تک تک تابلوها قیمت ندادم بلکه خیلی کلی این رنج قیمتی را اعلام کردم.

ملانوروزی با اشاره به اینکه قیمت گذاری آثار تهمینه میلانی براساس کیفیت نقاشی های او صورت نگرفته است، تاکید نمود: قیمت گذاری ها ارتباطی به نقاشی های تهمینه میلانی و هنر او ندارد و ارتباط مستقیم با شهرت او دارد و معمولاً نیز در جهان این قانون حاکم است که آثار هنری با توجه به شهرت یک هنرمند به فروش می رسد برای مثال محمدعلی کلی 35 سال قبل یک تابلوی نقاشی را برای یونیسف به قیمت چندین هزار دلار فروخت و این در حالی بود که این ورزشکار شهرت داشت و نقاش نبود. اگر فیلمساز مطرح دیگری هم نمایشگاه نقاشی می گذاشت من با همین استدلال قیمت آثار او را مشخص می کردم.

وی اضافه کرد: به نظر من هر کسی آزاد است نمایشگاه آثار هنری خودش را برگزار کند و هر کسی نیز آزاد است این آثار را نقد کند. البته وقتی یک هنرمند مشهور آثارش را به نمایش می گذارد حتما عده ای مردم عادی که اهل گالری گردی نیستند برای اولین بار پایشان به گالری باز می گردد که به نظر من از جنبه های مثبت این جریان است، اما از سویی دیگر ممکن است هنرمندان دیگر از این موضوع ناراحت شوند که چرا وقتی کارهای آنها فروش نمی رود، کارهای کسی که هنرمند تخصصی آن حوزه نیست باید فروش برود.

مدیرکل سابق مرکز هنرهای تجسمی گفت: برگزاری نمایشگاه هایی مثل نمایشگاه آثار تهمینه میلانی حداقل این مزیت را دارد که درباره آنها بحث و مصاحبه گردد، اما تخریب، ناسزا و حتی تعطیلی گالری مواردی نیست که مطلوب باشد. هر منتقدی می تواند در مورد آثار یک سلبریتی، نقاش غیرحرفه ای یا نقاش خودآموخته صحبت کند و بحث های حول این موضوع حتما به نشاط جامعه هنری یاری می نماید.

وی درباره کپی بودن برخی آثار تهمینه میلانی اعلام کرد: کپی کردن آثار هنری از نظر من توجیهی ندارد و مطلبی که در هنر مهم است، خلاقیت است. وقتی نویسنده، شاعر یا فیلمسازی نقاشی می کشد خیلی دوست دارم آن را ببینم تا از قوه خیال و خلاقیت او آگاه شوم، برای مثال دوست داشتم بدانم احمد شاملو چطور نقاشی می کشد و به چه فضایی فکر می نماید.

ملانوروزی در پاسخ به اینکه آیا گالری ایوان حق دارد نمایشگاه تهمینه میلانی را به دلیل کپی بودن آثار تعطیل کند، به مهر گفت: در این مورد بله، می توان حق را به گالری داد که نمایشگاه را تعطیل کند، اما اگر موج رسانه ای سبب تعطیلی یک نمایشگاه گردد، مناسب نیست. معمولاً در جهان یک گالری، قراردادهای درازمدت با هنرمندان خود می بندد و همه نوع امتیاز و خدمات به آنها می دهد و مسیر طولانی را با آنها طی می نماید و حتی در سودهای هنرمندان نیز سهیم می گردد.

وی ادامه داد: من با تعطیلی نمایشگاه مخالفم، چراکه گالری می توانست بدون تعطیلی از آثار کپی نمایشگاه اعلام برائت کند.

ملانوروزی در انتها گفت: به نظر من جامعه و به ویژه جامعه هنری از بسیاری موضوعات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی عصبانی است و به دور از این موضوعات می تواند در جو آرامی با مسایل به صورت دقیق برخورد کند، همانطور که شما بعد از مدت زمانی در فضای رسانه ای با آن برخورد نموده اید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "برای تک تک تابلوهای تهمینه میلانی قیمت ندادم، یک رِنج پیشنهاد دادم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای تک تک تابلوهای تهمینه میلانی قیمت ندادم، یک رِنج پیشنهاد دادم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید