ایجاد رشته تغذیه ورزشی، همکاری تهران و کابل در دپارتمان تغذیه

به گزارش وبلاگ 1 کد به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، نشست هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی تهران به منظور آنالیز برنامه ها و چالش های دانشکده علوم تغذیه و رژیم شناسی و فعالیت های مرکز تحقیق و توسعه سیاست های دانشگاهی برگزار گردید.

ایجاد رشته تغذیه ورزشی، همکاری تهران و کابل در دپارتمان تغذیه

دکتر محمدجواد حسین زاده رئیس دانشکده علوم تغذیه و رژیم شناسی دانشگاه در این نشست گفت: از این دانشکده انتظار می رود به عنوان مرکز اصلی آموزش و پژوهش در زمینه علوم تغذیه و رژیم شناسی در کشور و منطقه مطرح باشد.

وی با اشاره به ایجاد رشته های جدید در دانشکده گفت: در آنالیز های انجام شده، با توجه احتیاج کشورمان باید 7 رشته در دانشکده تغذیه و رژیم شناسی راه اندازی می شد که چند رشته آن شامل تغذیه جامعه، تغذیه بالینی، تغذیه سلولی مولکولی و سیاستگذاری تغذیه و...ایجاد شده است.

رئیس دانشکده علوم تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران، بر توسعه کمی و کیفی برنامه های آموزشی دانشکده تأکید کرد و گفت: کارشناسی ارشد تغذیه بالینی با 560 ساعت کارآموزی و کارورزی در بیمارستان ها راه اندازی شد. تاکنون دو دوره دانشجو در این مقطع پذیرش شده است و سال آینده نخستین گروه این دوره فارغ التحصیل می شوند. حضور کارشناسان این رشته در بیمارستان ها به درمان اثربخش و کاهش زمان بستری بیماران یاری بسزایی می نماید.

حسین زاده از راه اندازی رشته تغذیه ورزشی در سال تحصیلی جدید اطلاع داد و گفت: پس از طی مراحل قانونی، به عنوان نخستین دانشکده ارائه دهنده این رشته در کشور، از سال 98 پذیرش دانشجو خواهیم داشت.

وی با اشاره به پذیرش سومین دوره دانشجوی دکتری تخصصی (Ph.D) سیاستگذاری تغذیه گفت: دانش آموختگان این رشته در سیاستگذاری کشور و منطقه می توانند نقش آفرین باشند.

رئیس دانشکده علوم تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران تعداد دانشجویان دانشکده را حدود 200 نفر برشمرد و گفت: از این تعداد 131 نفر دانشجوی کارشناسی ارشد، 65 نفر دانشجوی دکتری تخصصی و 16 نفر دانشجو خارجی هستند. از سال 96 تاکنون، 31 نفر از متقاضیان سایر کشورها، در دانشکده علوم تغذیه پذیرش شده اند.

وی تعامل این دانشکده با مراکز علمی بین المللی و سازمان های جهانی را ضروری دانست و گفت: در حال برنامه ریزی مقدمات پذیرش دانشجویان خارجی در تغذیه پزشکی هستیم. با توجه به احتیاج کشورهای منطقه، درحال پیگیری پذیرش دانشجوی خارجی در مقطع کارشناسی تغذیه در پردیس کیش هستیم. افزون بر این، در زمینه تبادل استاد و دانشجو با دانشگاه هاروارد و دانشگاه های استرالیا و اروپا تعاملات خوبی انجام شده است.

حسین زاده با اشاره به وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان دانشکده گفت: 94 درصد فارغ التحصیلان دوره دکترای تخصصی دانشکده مشغول به کار هستند که از این تعداد 53 درصد به عنوان هیئت علمی در دانشگاه های سراسر کشور، 28 درصد در ارگان ها و مراکز دولتی و 13 درصد در بخش خصوصی فعالیت دارند.

وی هدف دانشکده علوم تغذیه و رژیم شناسی را تبدیل شدن به قطب علمی در فراوری و کاربرد علم تغذیه و رژیم شناسی دانست و اضافه کرد: در گروه تغذیه دانشکده بهداشت و دانشکده علوم تغذیه و بورد وزارت بهداشت افراد شناخته شده ای فعالیت دارند که با استفاده از این ظرفیت بزرگ می توان برنامه ها را با پیروزیت اجرا کرد.

رئیس دانشکده علوم تغذیه و رژیم شناسی تهران تدوین و اجرای طرح کشوری آنالیز وضعیت ریزمغذی های ایران (پورا) با 32 هزار جمعیت نمونه، را بخشی از توان دانشکده علوم تغذیه دانست و گفت: ریزمغذی ها مسئله ای است که کشور با آن روبرو است و دانشکده این توانایی را دارد که طرح هایی مورداحتیاج جامعه را با حداقل هزینه و بیشترین سوددهی به انجام برساند.

وی از راه اندازی دپارتمان تغذیه در دانشگاه کابل افغانستان اطلاع داد و گفت: با حمایت اتحادیه اروپا مسئولیت راه اندازی دپارتمان تغذیه در دانشگاه علوم پزشکی کابل و ارتقا کوریکولوم های موجود و تدوین کوریکولوم جدید برای دو دوره یک سال در کشور افغانستان را برعهده گرفتیم. این اقدام دانشکده ارز آوری خوبی برای دانشگاه دارد.

حسین زاده به چالش های پیش روی دانشکده اشاره نمود و گفت: همه این فعالیت ها در فضای فیزیکی محدود دانشکده انجام می گردد و دانشکده احتیاج جدی به تأمین فضای فیزیکی مناسب دارد.

وی خواهان حمایت معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران در تصویب رشته های مورداحتیاج و جذب هیئت علمی مناسب شد و گفت: برای نهادینه شدن صندلی تغذیه و مشاوره تغذیه در بیمارستان ها احتیاج به حمایت معاونت آموزشی و معاونت درمان داریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران عملکرد این دانشکده را با توجه به نوپا بودن آن مثبت ارزیابی کرد و گفت: درگذشته به دلایلی تصمیم گرفته شد دانشکده علوم تغذیه در دانشگاه ایجاد گردد. دانشکده هم در این 6-7 سالی که از زمان تأسیس آن می گذرد؛ کارنامه خوبی داشته، هرچند که انتظارات ما زیاد است و برای تحقق آن باید وقت بیشتری به دانشکده داده گردد.

کریمی با اشاره به مسئله فضای فیزیکی دانشکده علوم تغذیه گفت: من از روز اول به وجود دانشکده ها در کوچه پس کوچه هایی که در شأن دانشگاه تهران نیست توجه داشتم. در این مدت هم کوشش کردیم دانشکده علوم تغذیه در کوتاه مدت به پردیس دانشگاه منتقل گردد که هنوز پیروز نشده ایم.

وی با اشاره به پیامدهای انتقال دانشکده علوم تغذیه به پردیس دانشگاه گفت: برای این جابه جایی ضروری است دانشکده های پزشکی و بهداشت به صورت فشرده تر بنشینند تا فضایی در اختیار دانشکده علوم تغذیه قرار گیرد. از سوی دیگر باید دید قرار دریافت در یک فضای کوچک تر می تواند جوابگوی برنامه هایی باشد که دانشکده علوم تغذیه برای آینده خود ترسیم نموده است؟

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه برخی از دانشکده ها مانند پیراپزشکی، علوم تغذیه و طب ایرانی برای اینکه بتوانند راهی برای توسعه آینده خود داشته باشند باید بپذیرند که از پردیس دانشگاه فاصله بگیرند و در یک مجموعه دیگر مستقر شوند گفت: برای این منظور دانشگاه دو محل را در منطقه 22 و منطقه 18 در نظر گرفته است.

وی اضافه کرد: در منطقه 22 در مجاورت بیمارستان شریعتی 2 درحال رایزنی برای اختصاص یک قطعه زمین هستیم. در منطقه 18، نیز قطعه زمینی با مساحت 20 هکتار در اختیار دانشگاه واقع شده است که در آن بیمارستان مرکز طبی 2 و پارک علم و فناوری درحال ساخت است. در کنار این مجموعه، می توان تعدادی از دانشکده هایی را که فضای فیزیکی مناسبی ندارند، منتقل کرد. دانشکده پیراپزشکی در این زمینه اعلام آمادگی نموده است. دانشکده تغذیه هم روی این مسئله فکر کند و تصمیم بگیرد.

کریمی بر ارتباط دانشکده علوم تغذیه و جامعه تأکید کرد و این دانشکده را مصداق شاخص پژوهش های کاربردی دانست و گفت: مهم تر از ارتباط دانشکده با بیمارستان که باید آن را نیز به عنوان بخشی از کار خود در موردتوجه قرار دهید؛ اتصال دانشکده با جامعه است. شرایط تغذیه ای کشور نشان می دهد که دانشکده تغذیه باید در این زمینه متولی فکری باشد.

وی اضافه کرد: به وسیله معاونت های بهداشت و اجتماعی اتصال دانشکده به جامعه را در دستور کار خود قرار دهید و فکر کنید که چطور می توان امکان حضور دانشجویان را در فیلد فراهم کرد؛ کاری که دانشکده بهداشت هم متولی آن شده است. اگر دانشکده علوم تغذیه، فارغ التحصیلانی تربیت کند که در مطب های خود نسخه های گران قیمت تجویز نمایند مسئله ای از جامعه حل نمی گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ایجاد رشته تغذیه ورزشی، همکاری تهران و کابل در دپارتمان تغذیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد رشته تغذیه ورزشی، همکاری تهران و کابل در دپارتمان تغذیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید