افزایش حجم روانآب ها به علت ذوب شدن برف در جنوب غرب

تهران- خبرنگاران - بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی انتظار می رود حجم روانآب های حوضه آبریز رودخانه های بزرگ جنوب غرب به علت ذوب شدن برف و بارندگی افزایش یابد.

افزایش حجم روانآب ها به علت ذوب شدن برف در جنوب غرب

به گزارش خبرنگار علمی خبرنگاران، سازمان هواشناسی روز - پنجشنبه- در اطلاعیه ای خاطرنشان کرد: سامانه بارشی از اواسط روز یکشنبه 11 فرودین تا اواخر دوشنبه 12 فروردین طی 36 ساعت در غرب و جنوب غرب کشور شامل استان های کرمانشاه، ایلام، لرستان، خوزستان، چهارمحال وبختیاری و کهگیلویه و بویراحمد موجب بارش باران با شدت قابل ملاحظه و در بعضی ساعات همراه با رگبار و رعد وبرق خواهد شد.

بر این اساس بیشینه شدت بارش از صبح تا اواخر دوشنبه پیش بینی می گردد و حجم بارش تجمعی در میانگین حوضه رودخانه های بزرگ جنوب غرب کشور شامل کرخه، دز و کارون حدود 70 میلیمتر برآورد می گردد.

انتظار می رود به سبب بارش باران و ذوب برف، حجم روانآب و سیلاب در رودخانه های منطقه از ظهر دوشنبه تا صبح سه شنبه به بیشینه مقدار خود برسد.

سازمان هواشناسی برای بعد از ظهر و شب یکشنبه - 11 فروردین- رگبار باران گاهی همراه با رعدوبرق و سیلابی شدن مسیل ها در استان های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، جنوب غرب آذربایجان غربی، غرب کردستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد پیش بینی نموده است.

در این روز همچنین در استان های همدان، آذربایجان شرقی و زنجان بارش باران، گاهی با رگبار ورعدوبرق و آبگرفتگی معابر با احتمال سیلابی شدن مسیل ها پیش بینی شده است.

بر این اساس سازمان هواشناسی برای روز دوشنبه هم در استان های خوزستان، بوشهر، ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، غرب استان فارس، جنوب و شمال غرب اصفهان، نیمه شمالی بوشهر و جزایر شمالی خلیج فارس رگبار باران همراه با رعدوبرق، بعضی نقاط بارش تگرگ و وزش باد شدید و سیلابی شدن مسیل ها و طغیان رودخانه ها پیش بینی نموده است.

این در حالی است که سازمان هواشناسی برای استان های مرکزی، همدان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان و دامنه های البرز در شمال استان های تهران، البرز، قزوین وسمنان بارش باران گاهی با رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید با احتمال آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل ها پیش بینی نموده است ضمن اینکه برای معابرعمومی در گیلان و غرب مازندران احتمال آبگرفتگی داده است.

همچنین از یکشنبه شب تا اواخر روز دوشنبه راستاهای کوهستانی و گردنه های برفگیر دامنه های البرز در شمال و زاگرس در شمالغرب و غرب کشور، با بارش برف پیش بینی می گردد.

سازمان هواشناسی به هموطنان توصیه نموده است سفرهای نوروزی در روزهای یکشنبه تا سه شنبه هفته آینده با کسب اطلاع از آخرین وضع هوا در راستا سفر برنامه ریزی و انجام گردد.

همچنین با توجه به پیش بینی بارش برف در راستاهای کوهستانی شمال، شمال غرب و غرب کشور و همچنین سیلابی شدن مسیل ها احتیاط لازم به عمل آید و در طول سفر از توقف در حاشیه و بستر رودخانه ها و مناطق مستعد سیلاب جدا خودداری گردد.

سازمان هواشناسی هشدار داده است:احتمال وقوع بارش های سیل آسا از یکشنبه شب تا اواخر دوشنبه و سیلابی شدن مسیل ها و طغیان رودخانه ها از اواسط دوشنبه تا سه شنبه در جنوب غرب و غرب کشور بسیار بالا است و بر این اساس توصیه می گردد تمهیدات لازم از سوی مدیریت منابع آب، مدیریت بحران و سازمان های امدادی آب به عمل آید.

سازمان هواشناسی در اطلاعیه خود تصریح نموده است:به سبب پیش بینی رگبار و رعدوبرق و وقوع آذرخش بخصوص در مناطق کوهستانی و همچنین احتمال وقوع بهمن، صعودهای کوهستانی توصیه نمی گردد.

علمی** 9014 **2021**

منبع: ایرنا

به "افزایش حجم روانآب ها به علت ذوب شدن برف در جنوب غرب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش حجم روانآب ها به علت ذوب شدن برف در جنوب غرب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید