از کلینیک سوگ چه می دانید؟

به گزارش وبلاگ 1 کد، کلینیک سوگ برای یاری به خانواده های عزادار راه اندازیشده تا در آن با یاری روانشناسان به این خانواده ها آموزش دهند چگونه بحران سوگ را بگذرانند و بر مشکلاتی که ممکن است حتی در آینده نیز گریبانگیر آنان گردد، فائق آیند.

از کلینیک سوگ چه می دانید؟

شیما جهانبخش| مرگ هایی در خانه و وطن، اما در غربت؛ این سرنوشتی است که کرونا برای بسیاری زندگی ها رقم می زند. بازماندگان قربانیان کرونا باید از عزیز از دست رفته خود فاصله بگیرند.

فامیل های دور و دوستان نباید در تشییع حضور داشته باشند، مجلس ترحیم نباید برگزار گردد. این نباید ها برای این است که شاید زنجیره این مرگ زجر آور و دردناک در جایی بریده گردد. تا تشییع نمایندگان همسفر متوفی نشوند و پروتکل های بهداشتی رعایت گردد.

اما در وانفسای این مرگ های غریبانه با دل سوگوار داغدیدگان چه کنیم؟ کسانی که در تنهایی باید عزادار عزیزشان باشند.

کسی که حتی در بستر بیماری و مرگ هم باید از او حذر می کردند! آن ها در گورستان هایی که بوی الکل و مرگ و غربت در هم آمیخته است، از دور نظاره گر دفن عزیزی هستند که حسرت یک در آغوش کشیدن و فشردن دستش هم در دلشان مانده است. کیسه های آهک روی جنازه آرمیده در گور ریخته می گردد و آن ها در سکوت می گریند!

به باور روانشناسان در شرایط کنونی که بسیاری از خانواده ها نمی توانند مرحله گذر از سوگ عزیزان را به طور کامل طی نمایند، ادامه این فرایند می تواند در آینده جامعه را با مسائل زیادی رو به رو کند.

همین موضوع سبب شده تا در دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان برای کاهش بار روانی خانواده هایی که عزیزانشان را در این روز های کرونایی از دست می دهند، کلینیکی تحت عنوان کلینیک سوگ برای یاری به خانواده های عزادار راه اندازی نمایند تا در آن با یاری روانشناسان به این خانواده ها آموزش دهند چگونه بحران سوگ را بگذرانند و بر مسائلی که ممکن است حتی در آینده نیز گریبانگیر آنان گردد، فائق آیند. این کلینیک امروز به مناسبت هفته بهداشت روان راه اندازی خواهد شد.

احسان فکور رئیس اداره درمان و سلامت روان معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی زنجان از راه اندازی کلینیک سوگواری همزمان با هفته بهداشت سلامت روان اطلاع داد و گفت: در این کلینیک به خانواده های عزادار که عزیز خود را در اثر کرونا از دست داده اند، خدمات روانپزشکی رایگان ارائه می گردد.

در حال حاضر در شرایط فعلی که شیوع بیماری کرونا باعث شده نحوه ارتباط ها تغییر کند و بسیاری از مراسم ها بخصوص عزاداری برگزار نگردد، بسیاری از خانواده ها با مسائل عاطفی رو به رو شده اند.

وی با اشاره به اینکه محدودیت های موجود در خاکسپاری ها و برگزاری مراسم موجب شده خانواده ها دچار ناراحتی های روحی و روانی شوند، ادامه داد: در گذشته خانواده هایی که عزیزان خود را از دست می دادند به راحتی مراسم عزاداری برگزار می کردند، اما در این شرایط آن ها نمی توانند مانند گذشته به سوگواری بپردازند.

در واقع خانواده های داغدار نمی توانند مراحل سوگ را به طور کامل بگذرانند و همین موضوع در آینده تبعات بسیار زیادی مانند افسردگی و مسائل روانی را برای آنان در پی خواهد داشت. به همین منظور با توجه به اهمیت موضوع با راه اندازی کلینیک سوگواری کوشش نموده ایم با یاری روانشناسان و روانپزشکان به خانواده های داغدار یاری کنیم تا بحران سوگ را بگذرانند.

فکور با تأکید بر اینکه در شرایط کرونایی باید اختلالات روان شناختی ناشی از کرونا را کنترل و مدیریت کنیم، اضافه نمود: از ابتدای شیوع بیماری کرونا در استان، روانشناسان در بیمارستان ها حاضر شده و به بیماران، همراهان بیمار و کادر درمان خدمات مشاوره و روانشناسی ارائه نموده اند.

کلینیک توسط واحد سلامت روان معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی زنجان با حمایت های معاون درمان ایجاد شده و قرار است در کنار آموزش هایی که به خانواده های داغدار ارائه می گردد، کار های پژوهشی در این زمینه انجام گردد و نتایج حاصل از این پژوهش ها در اختیار عموم جامعه و پژوهشگران کشور قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه این کلینیک در بخش های مختلف به ارائه خدمات می پردازد، گفت: ما معتقدیم به لحاظ روانشناختی باید مداخلاتی در شرایط فعلی برای خانواده های عزادار انجام گردد و به آن ها آموزش دهیم چگونه مراحل سوگ را به طور کامل بگذرانند. از دید ما سوگ یک بحران است و مراحل آن باید به طور کامل طی گردد.

در شرایط فعلی خانواده های داغدار بعد از خاکسپاری عزیزشان دیگر مانند گذشته نمی توانند با دیگران ارتباط داشته باشند و مجبور هستند به تنهایی در خانه با غم خود کنار بیایند و کشیدن این بار روانی ناشی از سوگ متأسفانه بسیار سخت است، به همین خاطر ما کوشش داریم در این کلینیک روش های صحیح روبه رو شدن با غم را به آنان آموزش دهیم.

وی با تأکید بر اینکه به تمام گروه های سنی در این کلینیک مشاوره ارائه خواهد شد، اضافه نمود: مشاوران ما به تمام گروه های سنی مشاوره ارائه خواهند داد. در واقع دید ما این است که هر فردی که عزیزی را از دست می دهد احتیاج به مشاوره دارد.

رئیس اداره درمان و سلامت روان معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی زنجان در مورد علت نامگذاری این کلینیک، گفت: این کلینیک مخصوص افراد سوگوار راه اندازی شده است. شاید کلمه سوگ برای یک فرد معمولی بار منفی داشته باشد، اما برای یک فرد داغدیده این نام باعث یک همدلی و همدردی می گردد.

روانشناسان معتقدند وقتی که ناراحتی به سراغ ما می آید نباید از آن فرار کنیم، چون اجتناب از ناراحتی عواقب سختی را به دنبال دارد و اگر کسی بخواهد این موضوع را نادیده بگیرد دچار مسائل فراوانی می گردد. گریه و ناراحتی به طی کردن مراحل سوگ و بحران یاری می نماید.

رئیس اداره درمان و سلامت روان معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی زنجان اضافه نمود: در این کلینیک به خانواده های عزادار که عزیز خود را در اثر کرونا از دست داده اند، خدمات روانپزشکی رایگان ارائه می گردد.

در شرایط فعلی که شیوع بیماری کرونا باعث شده نحوه ارتباط ها تغییر کند و بسیاری از مراسم ها بخصوص عزاداری برگزار نگردد خانواده ها با مسائل عاطفی روبه رو شده اند.

منبع:روزنامه ایران

منبع: فرادید

به "از کلینیک سوگ چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از کلینیک سوگ چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید